آخرین مطالب

مهدی یزدانی خرم, نویسنده

نویسندگان معروف جوان ایرانی مهدی یزدانی خرم

 

از نویسندگان معروف جوان ایرانی و البته به‌شدت قابل احترام برای من! 

مهدی یزدانی خرم را به واسطه متن‌هایش در فضای مجازی بیشتر از بقیه نویسندگان جوان ایران می‌شناسم.

اولین اثری که از او خواندم، کتاب من منچستر یونایتد را دوست دارم بود. کتابی که البته اسمی فریبنده داشت. انتظار داشتم در این کتاب، در مورد وین رونی یا کریستیانو رونالدو بخوانم، ولی اصلاً و مطلقاً نام کتاب با متن آن، ارتباطی نداشت و این خیلی جالب و جذاب بود که کتاب را به خاطر اسمش قضاوت نکنم! 

قلم این نویسنده جوان، از آن قلم‌های گیراست که البته حاصل تلاش‌های گسترده او و فعالیت در حوزه‌های گوناگون ادبیات است. آثار او در سال‌های اخیر با اقبال گسترده مواجه شده‌اند و افتخارات زیادی را برای وی به ارمغان آورده‌اند. 

توصیه می‌کنم صفحۀ این نویسنده در اینستاگرام را یک نگاهی بیندازید. 

برای تهیه کتاب من منچستر یونایتد را دوست دارم، روی لینک زیر کلیک کنید. 

یزدانی‌ خرم، روزنامه‌نگار… نویسنده… یا روشنفکر…؟

به این سه‌نقطه‌ها (…) دقت کنید. تقریباً همه‌ جای رمان‌های مهدی یزدانی خرم پُر است از این سه‌نقطه‌های اسرارآمیز. سه‌نقطه‌ها نشانه‌ای هستند از ناگفته‌ها؛ مثلِ این قسمت از رمانِ «سرخ سفید»: «بالای سرش بر سر درِ باشگاه، یک جفت روح نشسته‌اند که مدت‌هاست در تهران ول می‌چرخند… روحِ شاعری آزادی‌خواه و یک روحِ خبیث با صورتی خال‌دار…»

سه‌نقطه‌های این یادداشت نیز یکی از سوال‌های ناگفته‌ی مخاطبان ادبیات در چند سال اخیر بوده است. یزدانی‌خرم، روزنامه‌نگار… نویسنده… یا روشنفکر…؟

مهدی یزدانی خرم دوم شهریورماه سال ۱۳۵۸ در تهران متولد شده. او فارغ‌التحصیل رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی در مقطع کارشناسی از دانشگاه تهران است. از هفده سالگی روزنامه‌نگاری و نقد ادبی را با نشریات نه‌چندان مشهور آغاز کرده، سپس با روزنامه‌های «خرداد»، «فتح»، «همشهری»، «شرق»، «اعتماد»، «کارگزاران»، «اعتماد ملی» همکاری داشته‌ است. او بعدها با مجله‌های «نافه»، «آسمان» و «مهرنامه» نیز به‌عنوان دبیر ادبیات همکاری کرده است. مهدی یزدانی خرم از سالِ ۱۳۸۴ دبیرِ بخش ادبیات ایران و از سالِ ۱۳۹۲ دبیرِ بخشِ ادبیات جهان نشر چشمه ‌است. او از شماره‌ی ۳۹ سردبیر ماهنامه‌ی «تجربه» شده‌ است. اولین اثر از آثار مهدی یزدانی خرم «به گزارش اداره هواشناسی فردا این خورشید لعنتی…» است.

مهدی یزدانی خرم از چهره‌های تأثیرگذار سال‌های اخیر، در حوزه‌ی ادبیات داستانی بوده است. احتمال زیاد از او چیزی خوانده‌اید. یا به رمان‌هایش در کتاب‌فروشی‌ها برخورده‌اید و یا یکی از یادداشت‌هایش در مطبوعات به چشم‌تان خورده است. مهدی یزدانی‌ خرم، روزنامه‌نگار و نویسنده‌ی‌ معروف و محبوب این روزهاست. او اگرچه در کتاب‌هایش از تاریخ و سیاست می‌نویسد و در روزنامه‌ها و مجلات حضوری تمام‌قد دارد اما وارد بازی‌های حاشیه‌ای نمی‌شود، شنلی ندارد و با شلوار جین و بلوز در خیابان‌ها راه می‌رود. مهدی یزدانی‌ خرم نشان داده نویسنده‌ای روشنفکر است و بی‌دلیل نیست که در سال ۱۳۹۵ برنده‌ی جایزه ادبی «چهل» به‌عنوان یکی از پنج امیدِ ادبیات داستانی ایران شده است.

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

نظرات برای این پست غیر فعال میباشد .