آخرین مطالب

ژاله صامتی؛ متاسفانه نسل جوان کشور، کتاب‌خوان نیست

ژاله صامتی؛ متاسفانه نسل جوان کشور، کتاب‌خوان نیست

ژاله صامتی، بازیگر و داور برنامه «عصر جدید»، با ابراز تاسف، تاکید کرد وضعیت فرهنگی و کتاب‌خوانی در کشور خوب نیست و دانشجویان و هنرجویان، اهل مطالعه نیستند. او پیش‌بینی کرد اگر همین روند پیش برود، در آینده با نسلی روبه‌رو هستیم که در ‌جهل به‌سر می‌برد.

 ژاله صامتی در گفت‌وگو با ستاد خبری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، درباره جایگاه و ارزش این رویداد فرهنگی در فضای جامعه سخن گفت.

او با استقبال از برگزاری نمایشگاه کتاب تهران گفت: «از تعطیلی دوساله نمایشگاهی به این مهمی ناراحت بودم. الان خوشحالم که امسال در تجربه جدید هم حضوری و هم غیرحضوری نمایشگاه به روال سابق خود بازمی‌گردد.»

صامتی با بیان این‌که نمایشگاه کتاب حضوری، قطعا فرصتی برای رصد تازه‌های نشر و خرید کتاب‌هایی است که به دلیل مشغله کاری فرصت تهیه آن‌ها را نداشته است، افزود: «بعد از دوسال تعطیلی خوشحالم که نمایشگاه امسال حضوری برگزار می‌شود. واقعا جامعه به از سرگیری فضای نشاط‌آور نمایشگاه کتاب در بین همه مردم جامعه نیاز داشت و می‌دانم بعد از دوسال دوری مردم از نمایشگاه امسال استقبال خوبی خواهند کرد.»

او با اشاره به حظ و لذتی که از همراهی با کتاب می‌‎برد، افزود: «عاشق این هستم که زمان آزاد داشته باشم، بتوانم بروم کتاب‌فروشی، در آن قدم بزنم، کتاب‌ها را تورق کنم، از دیدن تازه‌های نشر لذت ببرم و حتی با دیدن کتاب‌هایی که قدیم خوانده‌ام خاطره‌بازی کنم.»

داور برنامه تلویزیونی «عصر جدید»، با انتقاد از جایگاه کتاب در میان نسل جدید گفت: «وضعیت فرهنگی و کتاب‌خوانی در کشور ما خوب نیست. دانشجو و هنرجو، عجیب و غریب به کتاب بی‌اعتنا هستند. همتی برای رفع این مشکل و ارتقای دانش خود ندارند. نسل ما اگرچه نسل نداشتن‌ها و مشکلات بود، اما هیچ وقت دست روی دست نگذاشتیم و به هر روشی که بود برای خودمان خوراک فکری و فرهنگی تهیه می‌کردیم. خاطرم هست در بین همکلاسی‌هایم وقتی صحبت از کتاب می‌شد، تقریبا همه از آخرین نمونه‌های چاپ و ترجمه‌ شده باخبر بودند. همه آثار نویسنده‌های داخلی و خارجی را پیگیر بودند و می‌خواندند. توجه کنید به‌روز بودن اطلاعات کتاب ما، در شرایط بعد از انقلاب و جنگ بود اما حالا می‌بینی کتاب‌های جدید با بهترین کیفیت چاپ می‌شوند و به راحتی هم قابل دسترس هستند اما نسل جدید پیگیر خواندن کتاب نیست.»

او با بیان این‌که پایه‌های فرهنگی ملت‌ها با روش‌های مختلفی قوی می‌شود و از سینه یک نسل به نسل بعد منتقل می‌شود، یکی از مهم‌ترین و ماندگارترین روش‌های فرهنگ‌سازی را کتاب دانست و گفت: «هرچه نسل‌های جدید ما از کتاب‌خوانی دور شوند، فرهنگ در وجودشان کم‌تر شکل می‌گیرد و اگر با این روند پیش برویم می‌گویم متاسفانه در آینده با نسلی روبه‌رو هستیم که در ‌جهل به‌سر می‌برد و دیگر آن زمان برای ساختن دیر شده است.»

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از بیست‌ویکم تا سی‌ویکم اردیبهشت‌ ۱۴۰۱ در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی(ره) و مجازی در سامانه ketab.ir برگزار می‌شود.

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

نظرات برای این پست غیر فعال میباشد .