آخرین مطالب

خاطرات طنزِ یک بچه‌ تهرون از محله سِد نصرالدین

خاطرات طنزِ یک بچه‌ تهرون از محله سِد نصرالدین

امیر خیام، خاطرات نوجوانی و جوانی خود از محله سیدنصرالدین بازار تهران را در یک کتاب ۲۵۴ صفحه‌ای به نگارش درآورده است.

  کتاب «سد نصرالدین؛ تهران نوشته‌های یک بچه طهرون» نوشته امیر خیام، به‌تازگی توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شده است.

این‌کتاب، روایت نویسنده از محل زندگی خود است. خیام در این کتاب طنز، خاطرات کودکی و نوجوانی خود در محله سیدنصرالدین بازار تهران را روایت کرده است.

نویسنده، متولد آبان سال ۱۳۴۱ در تهران، خیابان خیام، محله سدنصرالدین است و از کودکی به دلیل جدایی پدر و مادرش، در کنار عمو و عمه‌هایش زندگی می‌کرد. پدرش، اصغر خیام، در قهوه‌خانه‌ای واقع در محله سید اسماعیل غزل‌خوانی می‌کرد و در ماه مبارک رمضان در زورخانه‌ها شعر و غزل می‌خواند. عموهای خیام هم در زمان خود، شخصیت‌های به نامی بودند به همین دلیل افراد سرشناس و مشهوری در خانه‌شان رفت و آمد داشتند. یکی از دلایلی که باعث شد خیام خاطراتش را مکتوب کند، همین نشست و برخاست‌ها بود. خیام در کودکی با مرحوم محمدرضا آقاسی (شاعر) و پدرش استاد محمدحسن آقاسی هم‌نشین بوده است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «از درس ریاضی و حسابان هندسه چیزی نمی‌فهمیدم. معلم ریاضی، آقای دهباشی به کلاس درس آمد و مسئله روی تخته نوشت تا چشمش به من افتاد گفت: خیام بیا پای تخته و این مسئله رو حل کن. رفتم و مات و مبهوت به گچ و تخته سیاه خیره شدم. آقای دهباشی رو کرد به همکلاسی‌هایم و با صدای بلند گفت: خیام یک فیلسوف و منجم و ریاضیدان نابغه بوده. من نمی‌دونم برای چی اسم این مرد بزرگ را روی این بچه نفهم گذاشتن!!!؟؟؟»

این‌کتاب با ۲۵۴ صفحه و شمارگان ۱۲۵۰ نسخه منتشر شده است.

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

نظرات برای این پست غیر فعال میباشد .