آخرین مطالب

بهترین فیلم‌های ترسناک تاریخ سینما

بهترین فیلم‌های ترسناک تاریخ سینما

یکی از محبوب‌ترین ژانرها در سینما ژانر وحشت است. از زمان تولد هنر هفتم تاکنون آثار ترسناک متنوع فراوانی ساخته شده‌اند. فیلم‌سازان با الگوگیری از اتفاقات روزمره زندگی، داستان‌های تاریخی و اساطیری و ترکیب آن‌ها با قدرت تخیل خود فیلم ترسناک غیر قابل تصوری ساخته‌اند. در این مطلب سعی می‌کنیم تا با بهترین فیلم‌های ترسناک تاریخ سینما آشنا شویم.

بهترین فیلم‌های ترسناک تاریخ سینما

در ادامه می‌توانید لیست 50 فیلم ترسناک برتر تاریخ را مشاهده کنید. ما این لیست را به دو قسمت فیلم های ترسناک خارجی زبان و فیلم‌های ترسناک هالیوودی تقسیم کرده‌ایم. فیلم های ترسناک خارجی زبان را هم به دو بخش بهترین فیلم‌های ترسناک شرقی و بهترین فیلم‌های ترسناک اروپایی تقسیم کردیم تا بتوانید با توجه به علاقه خود، به‌سراغ فیلم های ترسناک برتر کشورهای مختلف بروید. برای مثال اگر ته و توی فیلم های ترسناک هالیوودی را درآورده‌اید و دیگر فیلم ترسناک هالیوودی نیست که ندیده باشید، می‌توانید به‌سراغ فیلم‌های ترسناک خارجی زبان بروید، در هر صورت ساخت یک فیلم ترسناک خوب بسیار سخت است و به همین دلیل هم پیدا کردن یک اثر ترسناک خوب بسیار دشوار است، اما نگران نباشید، ما هوای شما را داریم. در ادامه فهرست فیلم های ترسناک را مشاهده می‌کنید، با کلیک روی هر بخش به بخش مربوطه منتقل می‌شوید:

بزرگترین حراج محصولات مراقبت پوست در فروشگاه زز زاگرس! عجله کن!

بزرگترین حراج محصولات مراقبت پوست در فروشگاه زز زاگرس! عجله کن

بهترین فیلم های ترسناک برتر اروپایی

نویسنده: شهریار نادرمحمد

فیلم ترسناک Them-(2006)
فیلم Them-(2006)

5- فیلم Them (2006)

یکی از کلیشه‌ای‌ترین ساختارهای آثار سینمایی ترسناک مربوط به سفر زوج‌های جوان به دهکده‌ای دور افتاده و تقابل آن‌ها با اهالی خون‌خوار این دهکده می‌شود. فیلم Them را می‌توان چنین اثری دانست. با این حال این عنوان خالی از خلاقیت نبوده و در دسته فیلم های ترسناک خوب قرار می‌گیرد. این فیلم داستان زوجی جوان به نام کلمنتاین و لوکاس را در منطقه‌ای حوالی بخارست دنبال می‌کند. آن‌ها پس از تهدید زندگیشان توسط گروهی بی‌رحم در صدد فرار از آنجا برمی‌آیند. فیلم Them محصول کشورهای رومانی و فرانسه است. این اثر با الهام از آموزه‌های آلفرد هیچکاک در راستای ایجاد دلهره، به خوبی با ذهن مخاطب خود بازی می‌کند. فیلم Them یکی از بهترین فیلم های ترسناک مدرن است که با پیچش‌های داستانی غیر قابل انتظار مخاطبان را سرگرم می‌کند.

فیلم ترسناک alleluia
فیلم Alléluia (2014)

4- فیلم Alléluia (2014)

چهارمین ساخته فابریس دو ولز بلژیکی اثری متفاوت و خلاقانه در ژانر ترسناک است. مشاهده این فیلم همچون ایفای نقش قاتلی سریالی است. فیلم Alleluia بر اساس داستانی واقعی ساخته شده و ماجرای زنی تنها به نام گلوریا را دنبال می‌کند. عشق فراوان گلوریا به قاتلی حرفه‌ای او را درگیر ماجراهای پیچیده و خشنی می‌کند. داستان این اثر کمی کلیشه‌ای است. اما اجرا و روایت استادانه دو ولز از آن تجربه‌ای نو، غیر منتظره و فراموش‌نشدنی می‌سازد. فیلم Alleluia را می‌توان یکی از متفاوت‌ترین و بهترین فیلم های ترسناک دهه گذشته دانست.

فیلم goodnight mommy (2014)
فیلم Goodnight Mommy (2014)

3- فیلم Goodnight Mommy (2014)

شاید بتوان برجسته‌ترین ویژگی فیلم Goodnight Mommy را توانایی آن در ترساندن غیر منتظره مخاطب دانست. این اثر در ظاهر بسیار عجیب و آزاردهنده است. فیلم Goodnight Mommy روایت‌گر داستان یک مادر و فرزندان دو قلو او است. این زن پس از جراحی‌های فراوان با ظاهری باندپیچی‌شده و مومیایی‌مانند به خانه خود بازمی‌گردد. این مسئله منجر به زیر سوال رفتن هویت واقعی او می‌شود. آیا او واقعا مادر این دو کودک بی‌گناه است؟ این اثر به خوبی از ترس محیطی برای تاثیرگذاری بر مخاطب خود استفاده می‌کند. اتفاقات فیلم در خانه‌ای زیبا و دورافتاده جریان دارند. فیلم شب بخیر مامان به خوبی به رابطه پیچیده بین والدین و فرزندان پرداخته و به یکی از بهترین فیلم های ترسناک سینما تبدیل می‌شود.

Devils backbone
فیلم The Devil’s Backbone (2001)

2- فیلم The Devil’s Backbone (2001)

گیرمو دل تورو یکی از بهترین کارگردانان مدرن است. او در طول دوران حرفه‌ای خود آثار ماندگار و تاثیرگذاری چون Pan’s Labyrinth را ساخته است. یکی از ترسناک‌ترین فیلم های دل تورو را می‌توان فیلم The Devil’s Backbone دانست. این عنوان روایت‌گر ماجرایی در قلب جنگ داخلی اسپانیا بوده و از زاویه دید کودکی 12 ساله به نام کارلوس دنبال می‌شود. کارلوس پس از مرگ پدرش به یتیم‌خانه‌ای مرموز و ترسناک منتقل می‌شود. دل تورو ذهن بی‌ثبات کارلوس را پایه روایت داستانی غم‌انگیز از یک بمب‌گذاری در یتیم‌خانه قرار می‌دهد. این اثر به آرامی ذهن مخاطبان را درگیر خود کرده و به یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ سینما تبدیل می‌شود. دل تورو فیلم ستون فقرات شیطان را شخصی‌ترین فیلم خود خطاب کرده است.

فیلم The Orphanage (2007)
فیلم The Orphanage (2007)

1- فیلم The Orphanage (2007)

نخستین فیلم خوآن انتونیو بایونا با الهام‌گیری از شاهکار گیرمو دل تورو، فیلم Pan’s Labrynth، روایت‌گر بازگشت زنی به نام لارا به یتیم‌خانه دوران کودکی خود است. فیلم The Orphanage به معنای واقعی کلمه روایت‌گر رویارویی با ارواح گذشته است. داستان این اثر در دهه 70 میلادی جریان داشته و به خوبی فروپاشی روانی زنی تنها را به تصویر می‌کشد. شاید بتوان سکانس پایانی فیلم یتیم‌خانه را یکی از تاثیرگذارترین دقایق در تاریخ فیلم های ترسناک دانست. بایونا به صورتی استادانه به ترس‌های پایه‌ای انسان پرداخته و اثری جنون‌آمیز را به تصویر می‌کشد.

 

10 فیلم ترسناک برتر شرقی

نویسنده: شهریار نادرمحمد، محمد مهدی بهاروند

فیلم A Tale of Two Sisters (2003)
فیلم A Tale of Two Sisters (2003)

10- فیلم A Tale of Two Sisters (2003)

یکی از عجیب‌ترین و دیوانه‌وارترین فیلم های ترسناک چند سال اخیر فیلم A Tale of Two Sisters است. سینمای شرق به لطف عرضه آثار خوش‌ساختی چون Parastie و Burning به عنوان یکی از بهترین محافل هنر هفتم در دنیا شناخته می‌شود. یکی از شلوغ‌ترین ژانرهای این سینما را می‌توان ژانر ترسناک دانست. فیلم داستان دو خواهر اثری کره‌ای است. این فیلم روایت‌گر داستان خانواده‌ای مرموز و رابطه عجیب آن‌ها با ارواح است. داستان این اثر به صورت غیر خطی دنبال شده و ممکن است در ابتدا کمی گیچ‌کننده به نظر آید. این فیلم در زمان عرضه خود توانست به پرفروش‌ترین فیلم ترسناک کره جنوبی تبدیل شود. این اثر بدون شک یکی از بهترین فیلم های ترسناک سینما است.

فیلم Pulse (2001)
فیلم Pulse (2001)

9- فیلم Pulse (2001)

فیلم Pulse اثری از کارگردان مشهور ژانر وحشت، کیوشی کوروساوا است. فیلم نبض داستان حمله گروهی از ارواح را از طریق اینترنت به تصویر می‌کشد. اینترنت در اوایل هزاره سوم پدیده‌ای نو و جدید بود. کوبایاشی در این فیلم به خوبی به ترس و دغدغه خود از ناشناخته‌ها می‌پردازد. او ایده‌های جالب و عمیقی را ارائه داده و با استفاده از ظاهری زیبا، نگرانی خود از تاثیر اینترنت بر زندگی انسان‌ها را بیان می‌کند. این عنوان را می‌توان یکی از عمیق‌ترین فیلم های ترسناک ساخته شده دانست.

فیلم Hide and Seek (2013)
فیلم Hide and Seek (2013)

8- فیلم Hide and Seek (2013)

فیلم Hide and Seek یکی از موفق‌ترین و بهترین فیلم های ترسناک شرقی است. این اثر داستان روایت‌گر تقابل مردی ثروتمند با برادر از دست رفته و عجیب خود است. فیلم Hide and Seek یکی از معدود آثار ترسناک است که بدون به کار گیری المان‌های ماورا طبیعه تاثیری شگرف بر مخاطب خود می‌گذارد. فیلم قایم‌موشک به کارگردانی و نویسندگی جونگ هاه حکایتی هیجان‌انگیز از پارانویا و اختلاف طبقاتی در کشور کره جنوبی است. از نقاط قوت این اثر می‌توان به ریتم درگیرکننده آن اشاره کرد.

فیلم Thirst (2009)

7- فیلم Thirst (2009)

یکی از مشهورترین فیلم‌ِسازان شرقی مدرن پارک چان ووک است. این کارگردانِ مولف برخی از بهترین فیلم‌های قرن بیست و یکم چون Oldboy و The Handmaiden را خلق کرده است. پارک چان ووک آثاری متنوع در ژانرهای مختلف ساخته. فیلم Thirst اثری ترسناک به کارگردانی این فیلم‌ِساز موفق است. این فیلم نگاهی تازه به خون‌آشام‌ها دارد. چان ووک در این اثر به خوبی به مفاهیم وسوسه و مذهب می‌پردازد. بدون شک فیلم عطش یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ سینما است.

Noroi-2005
فیلم Noroi: The Curse (2005)

6- فیلم Noroi: The Curse (2005)

یکی از بسترهای جذاب برای ارائه اثری ترسناک، قالب مستندگونه است. این شیوه روایی که با فیلم‌هایی چون Rec و The Blairwitch Project شهرت یافت، دست مایه ساخت یکی از بهترین فیلم های ترسناک سینما قرار گرفته است. فیلم Noroi: The Curse اثری به کارگردانی کوجی شیرایشی بوده و با استفاده استادانه از روایت مستندگونه تجربه‌ای فراموش‌نشدنی و هولناک را ارائه می‌دهد. داستان این عنوان بر مردی به نام ماسافومی کوبایاشی تمرکز دارد. کوبایاشی متخصص امور ماورا طبیعه بوده و در جریان ساخت مستندی ناپدید می‌شود. فیلم نفرین در زمان عرضه خود با استقبال قابل توجهی از جانب منتقدان روبرو شد. آن‌ها واقع‌گرایی و نوآوری آن را تحسین کردند.

فیلم Ringu
فیلم Ringu

5- فیلم Ringu

بدون شک یکی از مشهورترین و بهترین فیلم های ترسناک تاریخ فیلم حلقه (Ringu) است. این اثر بر اساس رمانی از کوجی سوزوکی ساخته شده است. در هسته این فیلم یک ویدیوکاست قرار دارد. تمامی افرادی که به مشاهده این کاست می‌پردازند پس از هفت روز کشته می‌شوند. شخصیت اصلی فیلم خبرنگاری کنجکاو است که به بررسی نفرین پشت این کاست می‌پردازد. فیلم Ringu یکی از موفق‌ترین فیلم های ترسناک ژاپنی از مناظر تجاری و هنری است.

فیلم Dark Water (2002)
فیلم Dark Water (2002)

4- فیلم Dark Water (2002)

فیلم Dark Water اثری به کارگردانی هیدیو ناکاتا است. این فیلم بر اساس داستانی کوتاه از کوجی سوزوکی خلق شده است. فیلم Dark Water روایت‌گر ماجرای مادری مطلقه و تنها است که با دختر خود زندگی می‌کند. آن‌ها پس از اسباب‌کشی به خانه آپارتمانی جدید خود، درگیر اتفاقات غیر طبیعی می‌شوند؛ اتفاقاتی که در هسته تمامی آن‌ها مایعی سیاه‌رنگ قرار دارد. این اثر در زمان عرضه خود با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو شد. بسیاری آن را یکی از خلاقانه‌ترین و بهترین فیلم های ترسناک تاریخ می‌دانند. از ویژگی‌های برجسته فیلم Dark Water می‌توان به اتمسفر عمیق و غم‌انگیز آن اشاره کرد.

 

فیلم A Page of Madness (1926)

3- فیلم A Page of Madness (1926)

فیلم A Page of Madness به کارگردانی تینوسوکه کینوگاسا یکی از نخستین فیلم های ترسناک تاریخ است. این عنوان کاملا صامت بوده و یکی از نتایج موج آوانگارد ژاپن به حساب می‌آید. جالب است بدانید فیلم A Page of Madness به مدت 45 سال گمشده بود. این اثر بر اساس داستانی از یاسوناری کاواباتا، نویسنده برنده جایزه نوبل، ساخته شده است. داستان فیلم A Page of Madness در یک آسایشگاه روانی دورافتاده جریان دارد. این اثر بدون شک یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌های ژانر وحشت بوده و مخاطبان تا مدت‌ها آن را فراموش نخواهند کرد. تماشای این فیلم را به تمامی علاقه‌مندان به فیلم‌های کلاسیک توصیه می‌کنیم.

فیلم The Wailing
فیلم The Wailing

2- فیلم The Wailing

 

یکی از بهترین فیلم‌‌های سال‌های گذشته سینمای شرق، فیلم The Wailing است. این اثر کره‌ای روایت‌گر مجموعه‌ای از قتل‌های مرموز در روستایی دورافتاده در کره جنوبی بوده و بر یکی از ماموران پلیس و خانواده او تمرکز دارد. فیلم شیون چه از منظر هنری و چه از منظر تجاری موفقیتی قابل توجه بود. این عنوان با ترکیب ژانرهای جنایی، ترسناک، روان‌شناختی و ماورا طبیعه به یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ تبدیل می‌شود.

 

Ugetso
اوگتسو (Ugetsu 1953) | نویسنده: محمد مهدی بهاروند

1- اوگتسو (Ugetsu 1953)

شاید هیچ فیلمی در طول تاریخ سینمای بین‌الملل به اندازه‌ی شاهکار کنجی میزوگوچی یعنی فیلم «اوگتسو» ترسناک نباشد. ارواح فیلم های ترسناک امروزی تنها مخاطبان و شخصیت‌های داستان را می‌ترسانند و برای انتقام دست به کارهای خشونت آمیز می‌زنند. اما Ugetsu این چنین نیست؛ این فیلم در عوض از عنصری کلیدی در سینمای ارواح بهره می‌برد و آن چیزی نیست جز عجیب و غریب بودن. این فیلم زیبایی و پیچیدگی داستان‌های ارواح را به خوبی به تصویر می‌کشد.

داستان فیلم در قرن شانزدهم و در ژاپن روایت می‌شود. داستان درباره‌ی سفالگری به نام گنجورو (با بازی ماسایوکی موری) است که از تاثیر جنگ بهره می‌برد و پول خوبی به دست می‌آورد که از آنان برای حمایت از همسر، فرزند و خویشاوندانش استفاده می‌کند. وقتی که او می‌خواهد برای یک تجارت جدید به سفری دور و دراز برود، یک مشتری مرموز پیدا می‌کند که بانو واکاسا (با بازی ماچیکو کیو) نام دارد. او گنجورو را دعوت می‌کند تا در عمارت او بماند. بانو واکاسا آن‌جا تنها زندگی می‌کند چرا که سایر ساکنان آن‌جا توسط سربازان کشته شدند. طولی نمی‌کشد که گنجورو متوجه می‌شود که این عمارت توسط روح پدر بانو واکاسا تسخیر شده است.

در هنگام رابطه‌ی معنوی گنجورو با بانو واکاساست که تکنیک‌های فوق‌العاده‌ی فیلم می‌درخشند. عملکرد و شیمی بازیگران بسیار لذت‌بخش است. «اوگتسو» فیلمی‌ست درخشان و با فیلم‌برداری سیاه و سفید که با موسیقی متنی ژاپنی همراه است که مخاطبان را در رسوم و فرهنگ ژاپن غرق می‌کند. این عوامل باعث زیبایی بخشیدن به فیلم می‌شوند و پس از آن ناخوشایندی یک فیلم جنگی را فراهم می‌کنند؛ فیلمی به شدت کم‌نظیر که موفقیت در شرایطی مانند جنگ را از زوایای مختلف بررسی می‌کند و اصل اخلاقی قدیمی را به تصویر می‌کشد:«کسب موفقیت از جاه طلبی با هزینه‌ی عذاب و زجر همراه است.»

در کنار داستان گنجورو، داستان توبی، برادر زن گنجورو و اوهاما، همسر توبی، روایت می‌شود که در آن می‌بینیم زندگی توبی هم به نوعی در تضاد با زندگی شوهر خواهرش است و هم همانند آن. این مقایسه شکستی را نشان می‌دهد که نتیجه‌ی آرامش ناشی از به دست آوردن سرمایه است  و همچنین یک یادگاری از چیزهایی‌ست که با جای گرفتن جاه‌طلبی رها می‌شوند؛ مانند زمانی که گنجورور همسرش را ترک می‌کند. ادعای توبی برای شهرت نیز با ترک و رد شدن توسط همسرش همراه می‌شود. مضمونِ از دست دادن چیزها به‌خاطر جاه‌طلبی با موتیف‌هایی همانند قایق‌سواری در هوای مه‌آلود و موسیقی متن فیلم تکمیل می‌شود. ترکیب عناصر سادگی و احساسات آزاردهنده باعث خلق سکانس‌هایی شده که هم از حیث بصری و هم از حیث احساسی شوکه‌کننده هستند. مصداق بارز این موضوع، نمایی ساده از روستاست که آغاز و پایان فیلم را به هم متصل می‌کند. حسی که در آغاز فیلم با این نما ایجاد می‌شود نسبت به همین نما کاملا تغییر می‌کند. تمام این موارد به اهمیت «اوگتسو» می‌رسند؛ ناخوشایندی از روایت فیلم گرفته تا دنیای آن. مضمونِ جاه‌طلبی و موفقیت همراه با پشیمانی و مصیبت، پاسخی مستقیم است به ژاپن پس از جنگ جهانی دوم؛ جامعه‌ای که پیام‌های فیلم به سوی آن است. اما فیلم فراتر از تایخ ژاپن نیز می‌رود و تصویری کلی از طبیعت انسان را خلق می‌کند.

موسیقی متن متمایز و ژاپنی فیلم نیز به شکل قابل توجهی همانند صداهای سمفونیک غربی در روایت فیلم است که شاید باعث اتصال داستان به مکان‌هایی خارج از ژاپن شوند. داستان‌گویی فیلم با محوریت ارواح نیز روی فیلم های ترسناک امروزی ژاپنی با شکل بصری و سبک روایی مشابه مانند «شهر اشباح» و «حلقه» تاثیر گذاشته است. «اوگتسو» با ویژگی‌های تاریخی و تاثیر مستدام‌اش بر رسانه‌ی ژاپن، برای تمام طرفداران سینمای بین‌المللی ضروری‌ست که آن را تماشا کنند. همانند روحی که به تصویر می‌کشد، خود فیلم نیز یادآوری ترسناک از زندگی‌های گذشته و بیگانه شدن خودی و آشناست.

بهترین فیلم های ترسناک هالیوودی

نویسنده: پارمیدا نوری‌آذر، محمد مهدی بهاروند

  دانلود بهترین موسیقی های انیو موریکونه
فیلم ترسناک Host
فیلم Host

35- فیلم «میزبان» (Host)

همه ما می‌دانستیم که فیلم های ترسناک با تم پاندمی در راه هستند، اما احتمالا زودتر از چیزی که فکرش را می‌کردیم یکی از بهترین نمونه‌های آن را دریافت کردیم. هنوز یک سال از این پاندمی نگذشته است که یک فیلم در این ساب ژانر و در قالب یک تماس تصویری در برنامه «زوم» (Zoom) که اوضاع در آن خیلی درهم است از راه ‌رسیده است. وقتی که چند دوست ناامیدانه در جستجوی انجام کاری به جز حل کردن جدول در دوران قرنطینه می‌گردند، آن‌ها برای اینکه سرگرمی جدیدی داشته باشند، دور هم جمع می‌شوند تا یک تماس ویدیویی داشته باشند. چیزی که در ادامه اتفاق می‌افتد یک ویدیو کوتاه و شوکه کننده است که در مدت‌زمان کوتاه ۵۶ دقیقه‌ای‌اش موجب ترشح آدرنالین در بدن شما می‌شود. فیلم «میزبان» (Host) اولین فیلم ترسناک نیست که در صفحه‌ی نمایش کامپیوتر نمایش داده می‌شوند. با اینکه از فیلم‌های «ضبط» (REC)، «پروژه‌ی جادوگر بلر» (The Blair Witch project) و «فعالیت فراطبیعی» (Paranormal Activity) الهام‌گرفته، ولی یک کابوس آشنا را به‌صورت ترسناک برای مخاطبین به تصویر می‌کشد.

حال چرا این اثر یک فیلم ترسناک محسوب می‌شود؟ به لطف قرنطینه همه‌ی ما با اپلیکیشن «زوم»، فوت فن‌های آن و جوک‌هایی که درمورد بیرون رفتن پدر و مادرمان در این قرنطینه‌ی خسته‌کننده هستند، آشناییم؛ بنابراین، هنگامی‌که این دخترها شمع‌ها را روشن می‌کنند و چیزی ظاهر می‌شود، آن هم وقتی‌که گمان می‌کردند در امان هستند، ما چاره‌ای نداریم جز اینکه با فیلم همراه شویم. برخی از کاربردهای نوآورانه‌ی تکنولوژی‌های مدرن توانسته اثری ترسناک را مناسب سال ۲۰۲۰ به نمایش بگذارد و با نقش‌آفرینی‌های درخشان تنش را به حد غیرقابل تحملی از لحاظ ترسناک بودن برساند. اگر این چیزی است که کارگردان «راب سوج» (Rob Savage) توانسته در قرنطینه آن هم بدون تعامل مستقیم بین بازیگران بسازد، این‌که در آینده چه خواهد ساخت جالب‌توجه خواهد بود.

فیلم ترسناک اره
فیلم اره

34- فیلم «اره» (Saw)

این فیلم شاید با آن دنباله‌های تهوع‌آورش باعث جرقه خوردن ژانری باشد که در آن شاهد شکنجه‌های بی‌حدوحصر هستیم. نسخه‌ی اصلی «اره» (Saw) اصلا به‌اندازه‌ای که فکر می‌کنید چندش‌آور نیست و در واقع فیلم ترسناک فوق‌العاده‌ای است. بله، فیلم درباره‌ی یک قاتل روانی است که به کسی که زندانی کرده پیشنهاد می‌دهد به‌جای اینکه از کلید برای رهایی خود استفاده کند، به‌وسیله‌ی ابزاری که در اختیارش قرار داده، پایش را قطع کند. اما «اره» درواقع به شکل قابل‌توجهی خویشتن‌دارانه عمل می‌کند. ایده‌هایی که در این فیلم به کار گرفته شده است در ذهن شما خیلی ترسناک‌تر از چیزی هستند که در فیلم به تصویر کشیده شده است. این فیلم که با بودجه‌ی اندکی توسط «لی وانر» (Leigh Whannell) و «جیمز وان» (James Wan) ساخته شده، داستان دو مرد را روایت می‌کند که در یک حمام، درحالی‌که یک جسد بین آنهاست بیدار می‌شوند. پیچیده اما جذاب است.

حال چرا این اثر یک فیلم ترسناک محسوب می‌شود؟ به طور ساده همه‌ی ما در کنار قهرمانانمان در بازی‌های «جیگسا» (Jigsaw) گرفتار شده‌ایم. در آن شرایط برای نجات جانمان چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟ آیا ما مثل «آماندا» (Amanda) می‌شویم که حاضر بود دستش را برای پیدا کردن کلید داخل شکم بریده شده‌ی شخصی ببرد؟ یا فقط همان جا صبر می‌کردیم تا بمیریم؟ با توجه به حس ترسی که از «بیلی» (Billy)، عروسک ترسناک «جیگسا» که در خود احساس می‌کنیم و یکی از صحنه‌های جامپ اسکر ترسناکی که شاید کم‌نظیر باشد، «اره» همچنان فیلم تاثیر گذاری است.

فیلم ترسناک پرندگان
فیلم پرندگان

33- «پرندگان» (The Birds)

ما می‌دانیم که فیلم «روانی» (Psycho) ساخته‌ی «هیچکاک» (Hitchcock) در ژانر ترسناک واقعا شاهکار است، ولی در حال حاضر وقت آن رسیده که در مورد یکی دیگر از آثار او با نام «پرندگان» (The Birds) صحبت کنیم. فیلم «پرندگان»، این اقتباس آزاد استاد تعلیق سینما از داستان کوتاهی با همین نام نوشته‌ی «دافنه دو ماریه» (Daphne du Maurier)، سینمای وحشت در بهترین حالت خود است. وقتی «ملانی دنیلز» (Melanie Daniels) در نقش «تیپی هدرن» (Tippi Hedren) تصمیم می‌گیرد با انگیزه‌ی رساندن چند مرغ عشق به «خلیج بودگا» (Bodega Bay) برود، با پرندگان وحشی مواجه شد که باور داشتند چشم انسان به اندازه خورده چیپس‌ها خوشمزه به نظر می‌رسد که برایش غیرمنتظره بود.

حال چرا این اثر یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ محسوب می‌شود؟ درست مثل «آرواره‌ها» (Jaws)، «پرندگان» روی ساده‌ترین ترس‌های شما حساب باز می‌کند. نظرتان در مورد این ایده که موجودات از پر پوشیده شده و ظاهرا معصوم اطراف شما، در واقع دارند از جمجمه‌های کوچکشان استفاده می‌کنند تا شما را همان جا که هستید بکشند چیست؟ محال است. اگر تا به حال این فیلم را ندیدید، خواندن این قسمت از متن داستان را لو می‌دهد. درخشش فیلم «پرندگان» در ترس تدریجی زیرپوستی‌اش، صبوری و وحشت پنهانش است. علاوه بر این، صحنه‌ای که پرندگان واقعی به سمت «هدرن» (Hedren) پرتاب می‌شوند و ترس خالصی که در چشمانش می‌شد دید، واقعا وحشتناک است. فقط مطمئن باشید که هیچ کس دیگر چنین فیلمی نخواهد ساخت.

فیلم ترسناک Dawn of the Dead
فیلم Dawn of the Dead

32- «طلوع مردگان» (Dawn of the Dead 1978)

این که بخواهیم فقط یکی از فیلم‌های «رومرو» (George A. Romero) را برای لیست بهترین فیلم های ترسناک تاریخ انتخاب کنیم، به‌راستی که جفا در حق این کارگردان بزرگ است، این کاری سخت و چالش‌برانگیز است ولی غیر ممکن نیست! حمله خونین «رومرو» به رویای آمریکایی مصرف‌گرا، داستان ۴ بازمانده در یک آخرالزمان پر از زامبی را روایت می‌کند که گذرشان به یک مرکز خرید می‌افتد. وقتی‌که موفق شدند صحیح و سالم به آنجا برسند، طولی نمی‌کشد که پای بقیه به فروشگاه باز می‌شود و این باعث وقوع اتفاقات خونین می‌شود.

حال چرا این اثر یک فیلم ترسناک محسوب می‌شود؟ ما قبل از «رومرو» (Romero) هم فیلم‌های زامبی محور زیاد داشتیم ولی این به این معنا نیست که زامبی‌های موجود در فیلم‌های «رومرو» (Romero) ترسناک نباشند. اصل داستان این است که زامبی‌ها با وجود این که مدام با کشته شدنشان دست و پنجه نرم می‌کنند ولی باز هم به سمت مرکز خرید پیش می‌روند. این خشونت شدید در دنباله‌ی فیلم، تجربه‌ای است که توجه شما را به خود جلب می‌کند. گریم «تام ساوینی» (Tom Savini) آن قدر واقعی به نظر می‌رسد که هنوز هم موی بدنتان را سیخ می‌کند. علاوه‌ بر این، اگر شما نمی‌توانید فیلمی را با کیفیت پایین‌تر از HD ببینید، «زک اسنایدر» (Zack Snyder) در سال ۲۰۰۴ یک بازسازی از این فیلم را کارگردانی کرد که به شکل غیرمنتظره‌ای خوب از آب درآمده است.

فیلم ترسناک Shaun of the Dead
فیلم Shaun of the Dead

31- «شان می‌میرد» ( Shaun of the Dead)

اگر فیلم «جیغ» (Scream) جرقه‌ی وجود سکانس‌های خنده‌دار در فیلم‌های «اسلشر» نباشد، بازگشت زامبی‌های بامزه به سینماها را مدیون «سایمون پگ» (Simon Pegg) و «نیک فراست» (Nick Frost) هستیم.
اولین قسمت از سه‌گانه‌ی «کورنتو» (Cornetto) از «ادگار رایت» (Edgar Wright)، فیلم «شان می‌میرد» ماجرای «شان» که شخصیت اصلی فیلم است را دنبال می‌کند که به محض این که پایش به لندن می‌رسد می‌بیند که در زمان غیبتش بیشتر مردم به زامبی تبدیل شدند. او ناگهان تصمیم گرفت که مانند یک قهرمان باشد که مردم به آن نیاز دارند. حالا وقت آن رسیده که مادر و نامزدش را نجات دهد. ولی متاسفانه همه چیز مطابق میل‌اش پیش نرفت.

حال چرا این اثر یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ است؟ فیلم «شان می‌میرد» حتی وقتی سعی می‌کند ترسناک باشد هم خنده دار است. دقیقا مثل «رومرو» (Romero) در این فیلم هم زامبی‌ها آرام حرکت می‌کنند که این باعث نوعی ترس همیشگی می‌شود. و این‌ ها صرفا کاراکترهای مقوایی نیستند که داستان فیلم را جلو می‌برند. همه‌ی شخصیت‌ها باارزش‌اند، به این معنا که همه‌ی سکانس‌های روبه‌رویی با زامبی‌ها هم مهم هستند. به‌ دلیل موسیقی متن عالی، نقش‌آفرینی‌های فوق‌العاده و خون‌ وخون‌ریزی زیاد، «شان می‌میرد» یک شاهکار در ژانر کمدی-ترسناک است.

فیلم ترسناک کابوس در خیابان الم
فیلم کابوس در خیابان الم

30- «کابوس در خیابان الم» (A nightmare on Elm street 1984)

درست مثل عروسک‌های شرور در فیلم های ترسناک (آنابل، چاکی و…) ، «فردی کروگر» (Freddy Krueger) تبدیل به قاتلی می‌شود که در خیابان «الم» (Elm) افراد را در خواب‌هایشان مورد اذیت و آزار قرار می‌دهد. «فردی» دل و روده‌ی شما را تکه و پاره می‌کند ولی شما از خنده می‌میرید درست است؟ اگر به فیلم اصلی «وس کریون» (Wes Craven) نگاهی بیندازیم متوجه می‌شویم که در افتادن با «فردی» کار خوبی نیست. خاطرات گلچین شده‌ی ما به این معناست که گاهی فراموش می‌کنیم که شرارت قاتل سریالی کودکان برخاسته از خشونتی بوده که پدر و مادرش علیه او به کار می‌بردند. زندگی کردن «فردی» با آن‌ها در ترس و خفا باعث شد که او تبدیل به هیولای بی‌رحمی شود و هنگامی که فرد مورد علاقه‌اش را به قتل می‌رساند، دستکش بپوشد و تا وقتی که نسل جدید کودکان «اسپرینگوود» (Springwood) به دنیا بیایند، ناپدید شود.

حال چرا این اثر یک فیلم ترسناک محسوب می‌شود؟ در کل تخت خواب باید مکان امنی برای استراحت باشد. طوری که از چنگک‌های تیز و بلندی که هر لحظه ممکن است قفسه‌ی سینه‌مان را پاره کند، در امان باشیم. «رابرت انگلوند» (Robert Englund) که نقش «فردی» را بازی می‌کند، ممکن است ترسناک به نظر برسد اما ترس واقعی آن است که بخوابیم و دیگر بیدار نشویم. «هدر لنگن کمپ» (Heather Langenkamp) در نقش «نانسی» (Nancy) همراه با دوستانش سعی می‌کنند برای زنده ماندن به جای خوابیدن، بیدار بمانند. دیگر کافئین یا موسیقی بلند نمی‌تواند نجات‌تان دهد. کابوس‌ها در انتظارتان  هستند که بلافاصله بعد از به خواب رفتن به سراغتان بیایند. فقط تماشای سکانس مرگ «جانی دپ» (Johnny Depp) دلیل کافی برای تماشای این فیلم است، اما «کابوس در خیابان الم» (A Nightmare on Elm Street) فیلمی نیست که تنها یک سکانس هیجان‌انگیز داشته باشد.

فیلم Evil Dead 2
فیلم Evil Dead 2

29- «مردگان پلید ۲» ( 2 Evil Dead)

در یک بازه‌ی زمانی کوتاه سوال‌های زیادی در مورد فیلم «مرده شریر ۲» (Evil Dead II) پرسیده شد. آیا یک دنباله است؟ آیا بازسازی فیلک مردگان پلید ۱ است؟ خب، خوشبختانه «بروس کمپبل» (Bruce Campbell) خودش به دو سوال آخر پاسخ داده است و همین‌طور توضیح داد فیلم ترسناکی که «سم ریمی» (Sam Raimi) ساخته و داستان آن در یک کلبه جریان دارد، در واقع یک پیش‌درآمد است. درحالی‌که نسخه‌ی اصلی فیلم «مردگان پلید» (Evil Dead) داستان عده‌ای سرخوش بیست و خورده‌ای ساله را دنبال می‌کند که برای تعطیلات به کلبه‌ای ترسناک در جنگل می‌روند.‌ ماجرای این دنباله حول «اش» (Ash) و نامزدش «لیندا» (Linda) می‌چرخد که سعی می‌کنند بعد از پخش نوار ضبط شده‌ای از وردهای کتاب مردگان (Necronomicon)، جان سالم به در ببرند.

حال چرا این اثر یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ محسوب می‌شود؟ «مردگان پلید ۲» نمونه کامل یک فیلم در ژانر کمدی-ترسناک است.  این فیلم ممکن است که آنقدر شما را نترساند که نتوانید یک لحظه در اتاق تنها بمانید، اما قطعا صحنه‌های خشن بسیاری در خود جای داده است. چشم‌هایی که در دهان موجودات قرار دارند، دیوار‌های خونین، اضطراب و ترس از مرگ را به وضوح می‌توان در این فیلم دید. لازم به ذکر است که اگر شما دنبال فیلمی هستید که اینقدر خشن نباشد، بازسازی «مردگان پلید» از «فید الوارز» (Fede Alvarez) می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد. درحالیکه «مردگان پلید ۲» خنده‌دار و خونین است، قسمت بازسازی شده‌ی آن که توسط «الوارز» (Alvarez) ساخته شده بیشتر روی صحنه‌های ترسناک فیلم مانور می‌دهد. پس این دو مکمل یکدیگر هستند.

فیلم ترسناک بابادوک
فیلم بابادوک

28- «بابادوک» (The Babadook)

پس از تولید فیلم «جنیفر کنت» (Jennifer Kent) ، «بابادوک» محصول سال ۲۰۱۴، تبدیل به کابوسی برای کودکان آن دوره شد. «شما فیلم «بابادوک» (The Babadook) را دیده‌اید؟ من که نتوانستم بعد از دیدنش بخوابم .» همه جا صحبت از این فیلم بود. فیلم «بابادوک» ترسناک است و داستان مادر مجردی را روایت می‌کند که سعی دارد تنهایی از پسرش مراقبت کند. این فیلم مو را به تن سیخ می‌کند. همین طور باعث می‌شود که سوال‌های مختلفی از خودتان بپرسید. با یک کتاب داستان برجسته که روی جلدش عکس ترسناکی از یک موجود مشکی‌ رنگ دارد چه کار می‌کنید؟ آیا این کتاب را قبل از خواب برای پسر کوچکتان می‌خوانید؟ پس با این حال با موجود فرازمینی که ظاهر می‌شوند چه می‌کنید؟

حال چرا این اثر یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ محسوب می‌شود؟ درست مثل دیگر فیلم‌های خوب این لیست، هدف «بابادوک» تنها ترساندن بیننده نیست. ارتباط بین غم و افسردگی تصادفی نیست و جالب است بدانید که بیشتر سکانس‌های مضطرب‌کننده در فیلم، به دلیل وجود هیولا نیستند. مادر جوانی که دیگر توانایی کنترل پسرش را ندارد هم، در دلهره‌‌آ‌ور بودن فیلم نقش مهمی دارد. در ظاهر ممکن است فکر کنید که «بابادوک» فیلمی دیگر در دنیای «احضار» (The Conjuring) است ولی با گذشت زمان متوجه می‌شوید که این فیلم یک اثر هوشمندانه است که خیلی خوب می‌داند شما را چگونه بترساند.

«کلبه‌ای در جنگل» ( The Cabin in the Woods)
«کلبه‌ای در جنگل» ( The Cabin in the Woods)

27- «کلبه‌ای در جنگل» ( The Cabin in the Woods)

تا سال ۲۰۱۱، ما دچار یک بحران ترسناک خود ارجاعی شده بودیم. فیلم «جیغ ۴» (Scream 4) در حالی اکران شد که لایه‌های عمیقی داشت و با شکستن دیوار چهارم روح تازه‌ای به کالبد فیلم های ترسناک دمید. ولی ژانر کمدی-ترسناک بعد از آن فیلم، به کجا باید می‌رسید؟ شکستن دیوار چهارم در فیلم ممکن است باعث شود که بیننده نسبت به دیدن فیلم بی‌میل شود. ولی در این اثر چنین نیست. «کلبه‌ای در جنگل»، محصول سال ۲۰۱۱، از فیلم های ترسناک مختلفی الهام گرفته است. برای نمونه برخی از صحنه‌هایش را از فیلم «مقصد نهایی ۳» ( Final Destination) الگو گرفته. وقتی این گروه متشکل از جوانان بیست و چند ساله، به سمت کلبه‌ای در دل جنگل می‌روند، با نزدیک‌تر شدن به مقصد متوجه می‌شوند که هیچ چیز آن طور که تصور می‌کردند نیست و همه آن‌ها به نوبت به ملکوت اعلی می‌پیوندند! «کریس همسورث» (Chris Hemsworth) هم در این فیلم بازی می‌کند. حالا مشتاق شدید که این فیلم را ببینید.

حال چرا این اثر یک فیلم ترسناک محسوب می‌شود؟ اثر «جاس ویدن» (Joss Whedon) و «دریو گوادر» (Drew Goddard) صرفا یک ماجراجویی کمدی نیست. من داستان فیلم را لو نمی‌دهم اما بهتر است که حتما خودتان آن را ببینید. درست مثل فیلم «آن» (It) و هیولای چند چهره‌اش، فیلم «کلبه‌ای در جنگل» هم دست روی خیلی از ترس‌های شما می‌گذارد. در این فیلم موجود خونخواری که نمونه‌اش را تا به حال ندیده‌اید و همین طور تمام هیولاهایی که هرگز نمی‌توانستید تصورشان بکنید، در تاریکی پرسه می‌زنند. مانند سریال «بافی» (Buffy)، این فیلم قادر است در یک لحظه شما را بخنداند و بعد از آن کاری کند که از ته دل فریاد بزنید.‌ بدون خواندن و دیدن جزییات این فیلم به سراغش بروید تا این سفر به دل جنگل، برایتان تبدیل به یک غافلگیری خونین و جذاب شود.

«مکانی ساکت» (A Quiet Place)
«مکانی ساکت» (A Quiet Place)

26- «مکانی ساکت» (A Quiet Place)

آیا چیزی ترسناک‌تر از این وجود دارد که یک خانواده جوان را در دل یک دنیای خشن که به دنبال از بین بردن آخرین نسل بشر است قرار دهیم؟ A Quiet Place، فیلمی به کارگردانی «جان کرازینسکی» (John Krasinski) که «امیلی بلانت» (Emily Blunt) در آن بازی می‌کند، داستان خانواده‌ی «ابوت» (Abbot) را روایت می‌کند که در سکوت کامل زندگی می‌کنند و کوچکترین صدایی که تولید کنند موجب نابودی‌شان می‌شود. به لطف بازی با صدا، به یک روش کاملا جدید، فیلم «یک مکان ساکت» ممکن است داستان اولیه‌ی ساده‌ای داشته باشد اما به مدت ۹۰ دقیقه شما را از ترس میخکوب می‌کند.

چرا این فیلم ترسناک است؟ واضح است که انسان‌ها سر و صدای زیادی تولید می‌کنند؛ صدای قدم‌های پا، جویدن غذا، کوبیدن در و… . تولید هرگونه صدای کوچکی بدین معناست که آن خانواده یک قدم به مرگ نزدیک‌تر شده‌اند. ایفای نقش همه بازیگران این خانواده، مخصوصا «میلیسنت سایموندز» (Millicent Simmonds) جوان، واقعا فوق‌العاده است. هم چنین به ندرت پیش می‌آید که یک کارگردان فیلم های ترسناک به مدت طولانی توجه شما را به فیلم معطوف کند. اما «جان کرازینسکی» توانست این کار را انجام دهد.

Paranormal-Activity
«فعالیت‌ فراطبیعی» (Paranormal Activity)

25- «فعالیت‌ فراطبیعی» (Paranormal Activity)

درحالی که فیلم «پروژه جادوگر بلر» (The Blair Witch Project) موتور فیلم های ترسناک که با دوربین دستی فیلم‌برداری شده‌اند را روشن کرد، در فیلم «فعالیت‌ فراطبیعی» محصول سال ۲۰۰۷، همه چیز به شدت جدی می‌شود. اولین قسمت این فیلم با کارگردانی «اورن پلی» (Oren Peli)، داستان «کتی» (Katie) و «مایکا» (Micah) را روایت می‌کند که در خانه‌شان واقع در «لس آنجلس» (LA)، با اتفاقات عجیب و غریبی دست و پنجه نرم می‌کنند. «مایکا» که به فیلم‌برداری علاقه دارد، دوربینی را در پایه‌ی تخت کار می‌گذارد تا در هنگام خواب همه چیز تحت نظرش باشد. تکان خوردن‌های تخت در شب کافی‌ است تا دیگر هرگز نخواهید هیچ تختی را ببینید، چه برسد به آن که روی آن دراز بکشید.

چرا این فیلم ترسناک است؟ دلیل دلهره‌‌آور بودن فیلم «فعالیت‌ فراطبیعی» ساده است. صرف نظر از اینکه هرکس در هر وضعیتی که در آن راحت است، می‌خوابد، همه‌ی ما در یک اتاق تاریک دراز می‌کشیم، گوشی را سایلنت یا خاموش می‌کنیم و تبدیل به طعمه‌ای برای هر آنچه که در تاریکی پنهان است، می‌شویم. آن نمایی که زیر تخت «کیتی» و «مایکا» را نشان می‌دهد، شاهکاری در زمینه‌ی القای ترس تدریجی به شمار می‌رود. هر سکانس با گذشت زمان تبدیل به یک لحظه‌ی تنش‌آور می‌شود. طوری که مدام از خود می‌پرسیم «الان چه چیزی می‌خواهد از جایش تکان بخورد؟ آن سایه چه چیزی بود؟» عدم وجود هرگونه اتفاق خاص، هیچ وقت به این اندازه ترسناک نبوده است. دنباله‌های فیلم «فعالیت فراطبیعی» در زمینه ترساندن عملکرد ضد و نقیضی داشته‌اند. ولی درست مانند کوبیده شدن درب یک خانه در پاسی از شب، احستس ترسی که در اولین قسمت «فعالیت فراطبیعی» تجربه می‌کنیم را نمی‌توان انکار کرد.

Suspiria
«سوسپیریا» (Suspiria)

24- «سوسپیریا» (Suspiria)

فیلم «سوسپیریا» محصول سال ۱۹۷۷ بیشتر از اینکه یک فیلم باشد، با روح و روان شما بازی می‌کند. این فیلم با کارگردانی «داریو آرگنتو» (Dario Argento)، داستان «سوزی» (Suzy)، رقصنده‌ی باله آمریکایی را روایت می‌کند که به آموزشگاه رقص معروفی می‌رود تا به تعلیمات خود ادامه دهد. متاسفانه «سوزی» متوجه خطری که او را تهدید می‌کرد نشد و پس از مدتی فهمید که توسط قاتلی شرور که زنان را به نوبت برای قتل انتخاب می‌کند، محاصره شده است. با وجود این که نسخه بازسازی شده به علت داشتن صحنه‌های خون و خونریزی سانسور شده است، اما باز هم نسبت به نسخه‌ی اصلی فیلم حذفیات کمتری دارد. هم چنین این فیلم در اواسط دهه‌ی ۱۹۸۰ از جمله فیلم های ترسناک و دلهره‌آور به شمار می‌رفت که در ادامه دلیل آن را متوجه خواهید شد.

چرا این فیلم ترسناک است؟ جزئیات فیلم «سوسپیریا» را نمی‌توان به طور دقیق توضیح داد. با این حال بازی با طیف رنگ‌ها به‌ ویژه رنگ قرمز، که می‌تواند نماد قتل و خونریزی باشد و همین طور موسیقی متن متفاوت و آزار دهنده‌ی آن، شما را وادار می‌کند تا ادامه‌ی فیلم را ببینید. عجیب، شیک و زیبا، «سوسپیریا» ارزش یک بار دیدن را دارد. مجبور نیستید که آن را دوست داشته باشید ولی بعد از گذشت این همه سال، سوسپیریا یک فیلم ترسناک کابوس گونه است که همچنان به آرامی به مغز شما نفوذ می‌کند.

«سقوط» (The Descent)
«سقوط» (The Descent)

23- «سقوط» (The Descent)

قرار گرفتن صخره‌نوردی و گیر کردن در غارها در کانون توجهات را در دهه اول قرن بیست و یکم، مدیون «نیل مارشال» (Neil Marshall) هستیم. جمعی از دوستان «سارا» (Sarah) برای بهتر کردن حال او پس از مرگ خانواده‌اش، تصمیم می‌گیرند تعطیلات خود را به سفری اکتشافی در یک غار اختصاص دهند. اما از لحظه‌ای که پایشان به اعماق تاریک کوه می‌رسد، بیرون آمدن از آن و دیدن دوباره روشنایی به هیچ عنوان کار ساده‌ای نیست. متاسفانه، اگر این شش نفر ماجراجویی دل‌‌ انگیز و شادی را سپری می‌کردند، این فیلم در این لیست قرار نمی‌گرفت.

چرا فیلم سقوط یکی از بهترین فیلم های ترسناک است؟ به شدت از ترس از فضای تنگ (The claustrophobia) در فیلم «سقوط» (The Descent) اسفاده شده است. در واقع کارگردان به یکی از قوی‌ترین غرایز انسانی رجوع می‌کند، یعنی ترس از گیر کردن در فضای بسته! به دنبال تماشا‌ی اعماق غار، آن‌ها بدون آنکه بدانند چه چیزی در کمین است، بیشتر پیش می‌روند. از این رو این فیلم دارای یکی از بهترین جامپ اسکرهاست. این شش نفر با اینکه ماجراجویان خبره‌ای هستند، اما با سقوط چند تخته سنگ بزرگ که دهانه‌ی غار را مسدود می‌کند، در آن مکان وحشتناک سرگردان می‌مانند و هر چه قدر که پایین‌تر می‌روند، ضربان قلب مخاطب افزایش پیدا می‌کند. برخلاف بازیگرهای نوجوان تازه‌کار، شخصیت‌های این فیلم و روابط پیچیده‌ی آن‌ها حائز اهمیت است. هم چنین علاوه بر فیلم‌برداری بی‌نظیرش، این فیلم به طرز قابل توجهی نفس‌گیر است. در آخر، تیتراژ نسخه‌ی انگلستانی «سقوط» را ببینید تا حسابی شوکه شوید.

It-Follows
«دنبالت می‌آید» (It Follows)

22- «دنبالت می‌آید» (It Follows)

روش‌های مختلفی برای انتقال ویروس در فیلم های ترسناک وجود دارد که شاید کلیشه‌ای‌ترین مورد آن‌ها گاز گرفته شدن باشد. این فیلم که محصول سال ۲۰۱۵ است، به طرز شگفت‌انگیزی با استفاده از راه و روش‌های متفاوت نسبت به دیگر فیلم‌های سینمایی، بیننده را می‌ترساند. جالب این جاست که از ترس‌های لحظه‌ای استفاده نمی‌کند بلکه شما را در فضایی قرار می‌دهد که هر لحظه از اتفاقی که هنوز رخ نداده است نگران و مضطرب باشید. فیلم «او تعقیب می‌کند» یک تجربه‌ی به شدت هولناک است و داستان «جی» (Jay) دختر ۱۹ ساله‌ای را روایت می‌کند که مثل خیلی از هم سن و سالانش، درگیر کنجکاوی‌های دوران بلوغ است که آن را با پسری به نام «هیو» (Hugh) به اشتراک می‌گذارد. اما بعد از این اتفاق حضور نیرویی ناشناس را اطرافش حس می‌کند که قصد آسیب رساندن به او را دارد. تا اینکه «هیو» برایش توضیح می‌دهد که پس از برقراری ارتباط با دختری، او هم، چنین احساسی را داشته و تنها راه خلاص شدن از آن، برقراری ارتباط با فردی جدید است. این چرخه ادامه دارد و دوستانش نمی‌توانند آن را متوقف کنند. پس از کشمکش‌های فراوان آن‌ها در استخری جمع می‌شوند و با قفل کردن در‌ها تصور می‌کنند که آن چیز دیگر نمی‌تواند دنبالشان کند. اما سخت در اشتباه‌اند.

چرا It Follows یک فیلم ترسناک است؟ «دنبالت می‌آید» فقط ترسناک نیست و نکته‌ی جالبی که در مورد جامپ اسکر‌های آن وجود دارد این است که با موسیقی متن فوق‌العاده‌ای از DisasterPiece، باعث می‌شود شما هیچ موقع احساس امنیت نداشته باشید. «جی» نمی‌تواند به این مسئله که یک نفر مدام تعقیبش می‌کند، عادت کند. دقیقا مانند «جی» ما نیز نمی‌توانیم لحظه‌ای آرامش داشته باشیم. شاید حتا از شدت استرس و فشار، ناخن‌هایمان را می‌جویم. «دنبالت می‌آید» یک شاهکار مدرن است که به آرامی کاری می‌کند تا در جایتان میخکوب شوید.

«گرگ‌نمای آمریکایی در لندن» (An American Werewolf in London)
«گرگ‌نمای آمریکایی در لندن» (An American Werewolf in London)

21- «گرگ‌نمای آمریکایی در لندن» (An American Werewolf in London)

دهه‌هاست که بهترین فیلم های ترسناک آن‌هایی هستند که روی مرز باریک خنداندن و ترساندن ما قدم می‌‌گذارند. فیلم «گرگ‌نمای آمریکایی در لندن» اثر کارگردان افسانه‌ای ژانر کمدی، «جان لندیس» (John Landis)، در این زمینه یک شاهکار است. «دیوید» (David) و «جک» (Jack)، دو مسافر آمریکایی متوجه می‌شوند که پس از تاریک شدن هوا در دشت‌های «یورک شایر» سرگردان هستند و به جای این که در میخانه‌ی «بره‌ی سلاخی شده» پناه بگیرند، تصمیم می‌گیرند که سفرشان را ادامه دهند. در صورتی که اهالی آن‌جا به آن‌ها گفتند که اگر در مسیر اصلی خود بمانند مشکلی برایشان پیش نخواهد آمد.

چرا An American Werewolf in London یک فیلم ترسناک است؟ وقتی که آن دو راهشان از هم جدا شد و «جک» به دام یک گرگ‌نمای مرموز ‌افتاد، «دیوید» که گاز گرفته شده بود به بیمارستانی در «لندن» منتقل شد. با وجود تلاش‌های بسیار کادر درمان بیمارستان برای مداوای زخم‌های دیوید، با این حال کار از کار گذشته بود و او به یک گرگ‌نما تبدیل شد. و این به آن معناست که مکان‌های معروف زیادی در «لندن» وجود دارد که «دیوید» می‌تواند قربانی‌هایش را در آن سلاخی کند. وقتی که شما سکانسی که «دیوید» در آن در حال تبدیل شدن به یک گرگ‌نما است را می‌بینید(سکانسی که خالی از جلوه‌های ویژه است)، روی دادن این اتفاقات در کانال‌های زیرزمینی «لندن» شما را می‌ترساند. فیلم گرگ‌نمای آمریکایی در لندن به معنای واقعی کلمه وحشتناک است.

Rec
«ضبط» (Rec)

20- «ضبط» (Rec)

اول از هر چیز بیایید وانمود کنیم که بازسازی انگلیسی این فیلم با نام «قرنطینه» (Quarantine) وجود ندارد. حالا وقت آن رسیده که درباره‌ی فیلم «ضبط» یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ، محصول سال ۲۰۰۷ صحبت کنیم. وحشت یکی از ساختمان‌های «بارسلونا» را فرا گرفته است. درست مثل سایر فیلم‌هایی که توسط دوربین دستی فیلم‌برداری شده‌اند، این فیلم هم داستان ساده‌ای دارد. «آنجلا» (Angela)، گزارشگر تلویزیون، به همراه فیلم‌بردارش برای ضبط برنامه‌ای مشتاقانه به دنبال گروهی آتش‌نشان روانه‌ی ساختمانی می‌شوند که خبر رسیده زنی در آن جا رفتار مشکوک و عجیبی دارد.

چرا فیلم Rec ترسناک است؟ ماجرای «ضبط» به آرامی ولی ماهرانه پیش می‌رود و شما خیلی دیر متوجه می‌شوید که قضیه از چه قرار است. در واقع این اثر نیز یک فیلم زامبی محور به شمار می‌رود، ولی مثل فیلم «۲۸ روز بعد» (28 Days Later)، انگار بیشتر یک داستان در مورد چگونه آلوده شدن قربانی‌ها به ویروس است تا نمایش گروه پر تعدادی از زامبی. «ضبط» مانند یک کابوس راجع به تنگنا هراسی است. از آتش‌نشان‌ها گرفته تا اهالی ساختمان، همگی به نحو احسن ایفای نقش کرده‌اند. در طول تماشای یک سوم پایانی فیلم «ضبط»، همواره آماده باشید تا از شدت ترس پشت چیزی پناه بگیرید.

 

فیلم It | نویسنده: محمد مهدی بهاروند

19- فیلم It

در زمستان سال 1988 و در شهر دری، پسر بچه‌ای به نام جُرجی به برادر خود، بیل اصرار می‌کند که برای بازی در زیر باران همراه او بیاید اما بیل که مریض است، قبول نمی‌کند و جرجی تنهایی بیرون می‌رود. هنگام بازی در زیر باران، جریان آب قایق کاغذی جرجی را به درون فاضلاب می‌برد. جرجی به دنبال قایق خود می‌رود اما با دلقک عجیبی برخورد می‌کند که قایق او را در دست دارد. دلقک خود را پنی‌وایز معرفی می‌کند.

جرجی که از ملاقات با دلقک ترسیده است، می‌خواهد از آن مکان برود ولی پنی‌وایز به او حمله کرده، دستش را قطع می‌کند و او را با خود به درون فاضلاب می‌برد. چندین ماه از این اتفاق می‌گذرد و ماجراها از تابستان سال بعد دنبال می‌شود. بیل به خاطر اتفاقی که برای برادرش افتاده از طرف خانواده‌اش طرد شده و اوقات خودش را تنها و در کنار اعضای باشگاه بازندگان که دوستان صمیمی‌اش هستند، می‌گذراند. بیل که هیچوقت مرگ برادرش را قبول نکرده و معتقد است که او گم شده، تصمیم می‌گیرد که در طول تابستان به دنبال برادرش برود. در ادامه دو پسر و یک دختر دیگر به نام‌های بن، مایک و بورلی به باشگاه بازندگان می‌پیوندند. اعضای باشگاه متوجه می‌شوند که پنی‌وایز، دلقک قاتل و ترسناک، به دنبال آن‌هاست. پس همگی به تدریج تصمیم می‌گیرند که در برابر او بایستند و با او مبارزه کنند.

آغاز معروف فیلم It که یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ است با کشیده شدن جرج در فاضلات و قتل او توسط پنی وایز بسیار شوکه‌کننده، خشونت‌آمیز و ناراحت‌کننده است. تمام این وقایع خشن که در ده دقیقه‌ی ابتدایی فیلم رخ می‌دهند، ترس و وحشت ادامه‌ی فیلم را بنا می‌کنند. چیزی که مخاطبان از آن شگفت‌زده می‌شوند و لذت می‌برند، تاثیرگذاری داستان است. تعامل پویای میان کودکان –با ایفای نقش بازیگران بسیار با استعداد و توانا- بسیار خنده‌دار، خستگی ناپذیر، جذاب و بعضا غم‌انگیز است و شما هر بار با یکی از اعضای باشگاه بازندگان هم‌ذات‌پنداری خواهید کرد. اندی موشیاتی، کارگردان فیلم، با تغییر زمان داستان از دهه‌ی 1950 میلادی به 1980 توانست که دنباله‌ی فیلم را  که شخصیت‌ها در آن بزرگسال شده‌اند، در زمان معاصر و امروزی بسازد. او همچنین با ساخت فیلم با فضای دهه‌ی هشتاد میلادی به آثار بزرگ و ترسناک آن دوران ادای احترام کند و در عین حال نیز ارجاعاتی برای مخاطبان بزرگسال فیلم نیز قرار دهد.

 

 

«پروژه جادوگر بلر» (The Blair Witch Project)
«پروژه جادوگر بلر» (The Blair Witch Project)

18- «پروژه جادوگر بلر» (The Blair Witch Project)

تا به حالا از خودتان پرسیده‌اید که چرا دیگر این روزها کسی برای کمپ کردن به جنگل نمی‌رود؟ قطعا دلیل آن نیاز به رعایت مقررات بسیار برای داشتن یک تجربه مناسب نیست، بلکه صرفا دلیل آن این است که نسل ما با تماشای «پروژه جادوگر بلر» (The Blair Witch Project)، یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ  در سنین نوجوانی بزرگ شده و به همین خاطر ترجیح می‌دهیم که به جای کمپ کردن، با آرامش بخوابیم.

این فیلم ترسناک که با دوربین دستی فیلمبرداری شده و امروزه کاملا مرموز به نظر می‌رسد، داستان سه مستندساز جوان و سفر آن‌ها به «برکیتسویل» در «مریلند» را روایت می‌کند. «هیدر» (Heather)، «مایک» (Mike) و «جاش» (Josh) در ابتدا کار خود را با پرس و جو از افراد محلی در مورد افسانه «جادوگر بلر» آغاز می‌کنند، یک داستان دلهره‌آور در مورد جادوگری که گویا در جنگل زندگی می‌کند و بهتر است به کودکان خود بگویید به جای آن که برای بازی به آن حوالی بروند به خوردن غذا مشغول باشند. با توجه به تمام چیزهایی که در تله‌ها پیدا شده، می‌توان گفت که خبری از یک پایان خوش در این قصه نیست.

چرا The Blair Witch Project یک فیلم ترسناک است؟ چیزی که در دل جنگل در انتظار «هیدر» و دوستانش است به اندازه کافی ترسناک است، به طوری که نجوایی از دیوانگی و جنون که پخش می‌شود و به گوش ما می‌رسد حسابی ما را در جای خود میخکوب می‌کند. ولی چیزی که به همان اندازه باعث شده تا «پروژه جادوگر بلر» ترسناک باشد تلفیق عالی واقعیت و خیال در آن است. شاهد حضور «هیدر دوناهو» (Heather Donahue)، «مایکل ویلیامز» (Michael Williams) و «جاشوا لئونارد» (Joshua Leonard) در فیلم هستیم.

این بازیگران به دل جنگل فرستاده شده بودند و نقش‌آفرینی عالی آن‌ها را مدیون آزار و اذیتی هستیم که هر شب سازندگان فیلم بر آن‌ها روا می‌داشتند تا بیشتر در نقش خود فرو روند. این فیلم که در سال ۱۹۹۹ عرضه شد و آغازگر محبوبیت فیلم های ترسناک فیلمبرداری شده با دوربین دستی بود، حتا تبلیغات خود را هم با تکیه بر واقعی بودن فیلم کلید زده بود. تمام فریادها، خستگی‌ها و تلاش‌های این سه بازیگر به شما این حس را القا می‌کند که آن‌ها واقعا قدم در آن جنگل‌ها گذاشته‌اند و هیچ‌وقت نتوانسته‌اند از آن خلاص شوند. راستی، پایان‌بندی فیلم هم مثل یک مشت به صورت مخاطب زده می‌شود. پیشنهاد می‌شود که اگر تنها این فیلم را تماشا می‌کنید، حتما با هدفون آن را ببینید و اگر هم به صورت جمعی قصد تماشای آن را دارید، از یک سیستم صوتی خوب با صدای بالا استفاده کنید، صدا در این فیلم بسیار مهم است.

 

«جادوگر» (The Witch)
«جادوگر» (The Witch)

17- «جادوگر» (The Witch)

فیلم جادوگر یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ در ژانر فراطبیعی-ترسناک به کارگردانی «رابرت اگرز» (Robert Eggers) است که در سال ۲۰۱۵ اکران شد و داستان خانواده‌ای را روایت می‌کند که زندگی آن‌ها توسط سحر و جادو از هم گسسته شده‌ است. «ویلیام» (William) با بازی «رالف اینسون» (Ralth Ineson)، همسرش «کاترین» (Katherine) با بازی «کیت دیکی» (Kate Dickie) و پنج فرزندش را به جنگل تاریک و ترسناکی می‌برد تا آن‌ جا با کشاورزی زندگی بخور و نمیر تازه‌ای را شروع کنند. اما هیچ چیز طبق برنامه‌اش پیش نمی‌رود. با دنبال کردن ماجرای «توماسین» (Thomasin)، دختر بزرگ خانواده که نقش او را «آنا تیلور جوی» (Anya Taylor Joy) بازی کرده و به عنوان بازیگر نقش اول فیلم او را می‌شناسیم، شاهد داستان هولناک یک خانواده‌ی از هم پاشیده هستیم.

چرا «جادوگر» یک فیلم ترسناک است؟ اگر محو تماشای این فیلم شوید می‌بینید که خیلی ناگهانی همه چیز ترسناک می‌شود و آن وحشت ناشی از فیلم را در بند بند وجودتان احساس می‌کنید. تمام سکانس‌هایی که خانواده تلاش می‌کنند تا از مصیبتی که سراغشان آمده نجات پیدا کنند، با موسیقی متن و صداهای خاص به شدت دلهره‌آور شده است. این به آن معناست که ترس واقعی زمانی رخ می‌دهد که مدت زیادی به آرامی برای آن آماده شده‌اید. انگار که «اگرز» به شکل ماهرانه‌ای با سیم خاردار شما را گره زده آن هم بدون آن که متوجه شوید. از صحنه‌های تنش‌آورش و فریادهای دوقلوهای جوان گرفته تا بز غول‌پیکرش «بلک فیلیپ» (Black Philip) ، همگی دست به دست هم داده و ترس واقعی را در فیلم ایجاد کرده‌اند.

«مرد حصیری» ( The Wicker Man)
«مرد حصیری» ( The Wicker Man)

16- «مرد حصیری» ( The Wicker Man)

اگر تصویر بالا احساس رعب و وحشت را در شما ایجاد نمی‌کند، پس زمان آن رسیده که فیلم ترسناک «رابین هاردی» (Robin Hardy) را ببینید. برای تماشای این فیلم با ماجراجویی «ادوارد وودوارد» (Edward Woodward) در «سامرزایل»، داشتن آمادگی ذهنی برای دیگر فیلم های ترسناک که در روستاها جریان دارند ضروری است. مانند فیلم «مید سامر» (Midsommar) از «آری استر» (Ari Aster) و «لیست مرگ» (Kill List) از «بن ویتلی» (Ben Wheatley)، زیبایی اثر «مرد حصیری» هم در این است که به سادگی ترس را به تصویر می‌کشد.

چرا «مرد حصیری» یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ است؟ پیام ترسناک این فیلم چیزی‌ست که ما سال‌ها به آن عادت کرده‌ایم و آن پیام این است که خود انسان‌ها هیولاهای واقعی هستند. اهالی «سامرزایل» ممکن است در نگاه اول خنده‌دار به نظر برسند و اتفاقا چند سکانس بامزه هم در فیلم وجود دارد ولی «مرد حصیری» از اعتماد شما سوء استفاده می‌کند. چرا هرآنچه که بقیه می‌گویند را باور می‌کنید؟ چه طور جرئت می‌کنید جایی که انسان‌ها هم حضور دارند بخوابید؟ در جایی که گروهبان «هووی» (Howie) به آن پا گذاشته است رنگی از یکتا ‌پرستی را نمی‌توان دید. جایی که اهالی‌اش با قوانین و عقاید کفرآمیزشان آدم‌های بی‌گناه را قربانی خدای خورشید می‌کنند. اگر توانستید از دست اسپویل‌ها جان سالم به در ببرید، با دیدن آخر فیلم بسیار شوکه خواهید شد.

«برو بیرون» (Get Out)
«برو بیرون» (Get Out)

15- «برو بیرون» (Get Out)

«کریس» (Chris) عکاس بیست‌ و چند ساله آفریقایی-آمریکایی است که برای ملاقات خانواده‌ی نامزدش «رز» (Rose)، به منطقه‌ی روستایی در «نیویورک» می‌رود. اما درباره‌ی تفاوت‌های نژادی‌شان کمی نگران است. در ابتدا پس از رسیدن «کریس» به آن جا همه چیز خوب به نظر می‌رسید اما بعد همه چیز برایش عجیب و ترسناک شد.

چرا برو بیرون یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ است؟ «برو بیرون» با درآمیخته شدن با مسائلِ اجتماعیِ روز، همراه با طنز تلخی که دارد و رعب و وحشتی که به دلتان می‌اندازد، به معنای واقعی یک شاهکار مدرن در ژانر ترسناک است. هدف کارگردان «جوردن پیل» (Jordan Peele) در این فیلم، تنها ۹۰ دقیقه ترساندن شما نیست. بلکه قصد دارد توجه شما را به وحشت حقیقی که ریشه در سیاست نژادپرستانه‌ی آمریکا دوانده است، جلب کند. همچنین شما در تک تک لحظات فیلم با کریس همزاد پنداری می‌کنید، بلایی که سر او می‌آید را با پوست و گوش حس می‌کنید و یک تجربه ناب و خالص را تجربه خواهید کرد.

28-Days-Later
«۲۸ روز بعد» ( 28 Days Later)

14- «۲۸ روز بعد» ( 28 Days Later)

«۲۸ روز بعد» محصول سال ۲۰۰۲، به کارگردانی «دنی بویل» (Danny Boyle)، فیلم ترسناک زامبی محور است و داستان «جیم» (Jim) با بازی «کیلین مورفی» (Cillian Murphy) را روایت می‌کند. او پس از بیدار شدن در بیمارستان متوجه می‌شود که ویروس علاج ناپذیری در لندن شیوع پیدا کرده که قربانی‌های خود را به موجوداتی وحشی و بی‌رحم تبدیل می‌کند. در طول فیلم «جیم» در تلاش است تا افراد زنده را پیدا کند. هم‌چنین «دنی بویل» برای کارگردانی این فیلم از آثار «رومرو» (Romero) نیز الهام گرفته‌. نکته‌ی مهم این است که زامبی‌ها با توجه به سرعتی که دارند، می‌توانند کل دنیا را به نابودی بکشانند. درست مثل «ریک» (Rick) در سریال «مردگان متحرک» (The Walking Dead)، «جیم» هم با آخرالزمانی رو به رو می‌شود که همه چیز از بین رفته و دیگر به حالت اول خود باز نمی‌گردد.

چرا این اثر یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ است؟ «۲۸ روز بعد» مثل یک کابوس می‌ماند و به همراه موسیقی متن دلخراش آن که همزمان ضربان قلب شما را نیز بالا می‌برد، توانسته آخرالزمانی را بسازد که «جیم» و سایر بازماندگان برای زنده ماندن راهی اسکاتلند شوند. زامبی‌های ترسناک، بازماندگان مشکوک و همین طور چشم‌ انداز نابود شده‌ی انگلیس، همگی از شاهکارهای چشمگیر فیلم‌برداری هستند. به علاوه ایفای نقش فوق‌العاده‌ی بازیگران، فیلم «۲۸ روز بعد» را تبدیل به یک فیلم عالی در ژانر ترسناک کرده است.

Scream
«جیغ» (Scream)

13- «جیغ» (Scream)

در اواخر دهه ۹۰ کیفیت فیلم های ترسناک افت کرده بود. تا این که اثر «جیغ»، محصول سال ۱۹۹۶، به کارگردانی «وس کریون» (Wes Craven) اکران شد. علی‌رغم این که در ابتدا از کنایه‌های پست مدرن استفاده می‌کرد، اما بعد با ترکیب ژانر کمدی و ترسناک، اثری فوق‌العاده را خلق کرد.
«جیغ» داستان دختری جوان را روایت می‌کند که برای شناسایی قاتلی مخوف ملقب به «شبح چهره»، با دوستانش جمع می‌شوند تا راه حلی برای نجات خود پیدا کنند. از بازیگران این فیلم می‌توان به «درو باریمور» (Drew Barrymore)، «نیو کمپبل» (Neve Campbell) و «رز مک گوان» (Rose McGowan) اشاره کرد.

چرا جیغ یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ است؟ ماسک جیغ که بر اساس نقاشی «مونک» (Munch) ساخته شده است، ممکن است در فیلم (Scary Movie) وجهه‌اش خراب شده باشد اما در «جیغ» صحنه‌های ترسناک زیادی را به وجود آورده است. در طول فیلم که قربانی‌ها در حالی که اصلا فکرش را هم نمی‌کنند به دام «شبح چهره» می‌افتند و ما به بازیگر مورد علاقه‌مان که مانند یک قهرمان عمل می‌کند وابسته می‌شویم، استرس این که چه کسی جان سالم به در می‌برد، وحشت ناشی از فیلم را چند برابر کرده است.

Alien
«بیگانه» (Alien)

12- «بیگانه» (Alien)

«بیگانه» محصول سال ۱۹۷۹، علاوه‌ بر ترسناک بودن، بی شک یکی از بهترین فیلم‌ها در ژانر علمی-تخیلی نیز به شمار می‌رود. درست مثل یک گروه از نوجوان‌ها که برای سفر به یک کلبه‌ای‌ در جنگل می‌روند و اتفاقات وحشتناکی که در انتظارشان است، خدمه‌ی سفینه‌ی Nostromo در فیلم «بیگانه» به کارگردانی «ریدلی اسکات» (Ridley Scott)، همان قدر معصومانه برای بررسی تماسی اضطراری راهی سیاره‌ای ناشناس می‌شوند. همان طور که همه‌ی آن نوجوان‌ها در آن مدل داستان‌ها جان سالم به در نمی‌برند، این جا هم «سیگرنی ویور» (Sigourney Weaver) آخرین بازمانده‌ی فیلم است.

چرا بیگانه یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ است؟ هیچ جایی ترسناک‌تر از یک سفینه‌ی متروک خالی از سکنه نیست. «بیگانه» همین هیولای ترسناکی است که همیشه دنبالش بودید و ترس از آن هم تا پوست و گوشتتان نفوذ می‌کند. این هیولا یک وحشت تمام نشدنی را ایجاد می‌کند که حسابی شکارش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علاوه بر این، تار بودن تصویر در آخرین سکانس یک شاهکار در زمینه ترساندن بیننده است. طوری که مدام مضطرب هستیم که چه چیزی پشت این صفحه‌ی تار است. کافی‌ست چراغ‌ها را خاموش کنید و در فضایی تاریک این فیلم فوق‌العاده را تماشا کنید تا نهایت لذت را ببرید.

فیلم ترسناک Jaws
«آرواره‌ها» (Jaws)

11- «آرواره‌ها» (Jaws)

قبل از «پارک ژوراسیک» (Jurassic Park)، ای‌تی (ET) و سال های سال قبل از این که بازیگران «بازیکن شماره یک» (Ready Player One) پایشان به صحنه زندگی باز شود، فیلم «آرواره‌ها»‌ (Jaws) اکران شد. فیلمی ترسناک از «استیون اسپیلبرگ» (Steven Spielberg). بله درست شنیدید، این فیلم یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ به کارگردانی اسپیلبرگ است. «آرواره‌ها»، یکی از آن فیلم‌های بلاک باستر  اورجینال ترسناک است که مردم برای دیدنش لحظه‌شماری می‌کردند تا بعد از ترس فاصله بین سینما تا منزل را لرزان قدم بزنند. مهم نیست که کوسه این فیلم این روزها که تکنولوژی پیشرفت کرده از نزدیک دیگر آن هیبت قدیم را ندارد، ولی داستان جزیره آمیتی و فصل تابستان خونین آن در شرایطی که فرمانده «برودی» (Brody) به شکل ناامیدانه‌ای سعی دارد تا شناگران را از آب بیرون بیاورد واقعا در ژانر وحشت افسانه‌ای است. همچنین بیایید روراست باشیم، همین حالا هم می‌توانید موسیقی آن را به یاد آورید.

چرا Jaws یک فیلم ترسناک است؟ دلیل این که «آرواره‌ها» می‌تواند حتی مدت‌ها پس از اتمام تیتراژ پایانی‌اش هم شما را ترسان نگه دارد ساده است. کافی است این فیلم را تماشا کنید تا دیگر هر سفری که به کنار دریا دارید برایتان مثل یک کابوس باشد. هر پارو زدن با قایق برایتان ترسناک به نظر برسد. دیگر دوست ندارید با چیزی کوچک‌تر از تایتانیک سفر دریایی داشته باشید! «اسپیلبرگ» هم آن زمان با کسی تعارف نداشت. سگ‌ها در این فیلم می‌میرند، بچه‌ها کشته می‌شوند، سر قربانیان هم روی آب شناور می‌شود. تضمینی برای زنده ماندن هیچ کس وجود ندارد، خصوصا آن سه نفری که برای شکار هیولای فیلم دل به دریا می‌زنند. با نقش‌آفرینی‌هایی افسانه‌ای و هیولایی که هیچ وقت از ذهنتان بیرون نمی‌رود، «آرواره‌ها» یک فیلم هیولامحور فوق‌العاده است.

 

فیلم Conjuring
«احضار» (Conjuring) | نویسنده: محمد مهدی بهاروند

10- «احضار» (Conjuring)

داستان فیلم احضار که یکی از بهترین فیلم های ترسناک سال‌های اخیر است، درباره‌ی خانواده‌ی پرون است که در دهه‌ی هفتاد به یک خانه‌ی بزرگ و کهنه در یک روستا اسباب‌کشی می‌کنند. طولی نمی‌کشد که خانواده پرون متوجه می‌شوند که این خانه توسط قدرتی ناشناخته در حال کنترل و به اصطلاح «تسخیر شده» است. مادر خانواده در نهایت از دو متخصص مسائل ناشناخته به نام‌های اد و لورین وارِن (پاتریک ویلسون و ورا فارمیگا) درخواست می‌کند که از خانه‌ی آن‌ها بازدید کنند و مشکل‌شان را حل کنند. اد و لورین نیز با بازدید خانه‌ی خانوده‌ی پرون متوجه حضور یک روح و وارد یک پرونده‌ی مخوف می‌شوند.

علت ترسناک بودن این فیلم ترسناک به‌خاطر واقعی بودن اتفاقات فیلم است. حضور شکارچیان ارواح واقعی، اد و لورین وارن، آن را قابل باورتر می‌کند. خانه‌ی واقع در این داستان وجود و بخش زیادی از تاریخ پشت آن نیز حقیقت دارد. البته که بخشی از آن اغراق شده و در جهت برانگیختن احساسات مخاطبان بود و ترس و وحشت فیلم نیز از همان‌جا می‌آمد.

 

«هالووین» (Halloween)
«هالووین» (Halloween)

9- «هالووین» (Halloween)

چه کسی فکرش را می‌کرد که ماسک قدیمی «سفر ستاره‌ای» (Star Trek) تا این حد می‌تواند ترسناک باشد؟ داستان فیلم مدرن-کلاسیک «جان کارپنتر» (John Carpenter)، «هالووین»، از آن جایی شروع می‌شود که در سال ۱۹۶۳ در جشن هالووین، پلیس، دختر جوان ۱۷ ساله‌ای به نام «جودیت میرز» (Judith Myers) را پیدا می‌کند که تا حد مرگ توسط برادر کوچکش، «مایکل» (Micheal) با چاقو آسیب دیده است. حالا پس از گذشت ۱۵ سال، دقیقا چند روز قبل از جشن هالووین «مایکل» از زندان فرار می‌کند. اگر اینکه یک پسر ۶ ساله با ماسک دلقک روی صورت و چاقو به دست، به خواهرش آسیب می‌رساند ترسناک نیست، پس دقیقا چه چیزی ترسناک است؟

چرافیلم هالووین یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ محسوب می‌شود؟ «هالووین» استانداردهای جدیدی برای سبک اسلشر ابداع کرد که قبلا کمتر شاهد آن بودیم. «کارپنتر» کاری کرده است که ما در طول فیلم مدام در حال حدس زدن باشیم و با ترکیب تنگناهراسی و به نمایش گذاشتن ترس نهفته در چهره‌ی شخصیت‌ها، اثری را خلق کرده که تا بند بند وجودتان را می‌ترساند. به علاوه، موسیقی متن تنش‌آور آن هم در وحشتناک بودن فیلم تاثیر زیادی گذاشته است. دنباله‌ی جدید فیلم «هالووین» هم که محصول سال ۲۰۱۸ است، تمام نقص و ایرادهای نسخه‌ی قدیمی را رفع کرده و یک اثر فوق‌العاده‌ است.

بهترین فیلم های ترسناک تاریخ سینما Rosemary’s Baby
Rosemary’s Baby

8- فیلم Rosemary’s Baby (1968)

رومان پولانسکی یکی از منفورترین و در عین حال ماهرترین فیلم‌سازان تاریخ است. جنجال‌های زندگی شخصی او (چه درست یا غلط) تا ابد لکه ننگی بر نام این کارگردان خواهند بود. با این حال نمی‌توان از توانایی پولانسکی در داستان‌گویی سینمایی چشم پوشید. فیلم Rosemary’s Baby یا بچه رزماری یکی از مشهورترین و بهترین فیلم های ترسناک تاریخ سینما است. این عنوان به خوبی اضطراب و ترس انسان‌ها از فرقه‌های مرموز شیطانی را به تصویر می‌کشد. تجربه این اثر را به تمامی علاقه‌مندان به سینمای وحشت توصیه می‌کنیم.

چرا «بچه رزماری» یک فیلم ترسناک محسوب می‌شود؟ فیلم Rosemary’s Baby از تکنیک‌های ژانر وحشت استفاده نمی‌کند. تکنیک‌هیی چون خون، خشونت، هیولاهای ترسناک یا جامپ اسکرهای ناگهانی تا مخاطب خود را بترساند. در عوض پولانسکی یک اتمسفر و داستان خارق‌العاده را ساخته است که با محاطبش در مورد ترس‌های عمیق جامعه صحبت می‌کند. فیلم بچه رزماری به تم‌های مختلفی چون «از دست دادن کنترل»، «زندگی خصوصی در بافت شهری» و «فمنیسم» می‌پردازد. پولانسکی این کار را از قاب رئالیسم انجام می‌دهد که البته ثابت کرد که یکی از بهترین روش‌ها برای نشان دادن ترس واقعی به مخاطبین است. در کل اگر طرفدار فیلم های ترسناک هستید، دیدن بچه رزماری از اوجب واجبات است.

 

بهترین فیلم های ترسناک تاریخ سینما

7- «میدسامر» (Midsommar)

فیلم میدسامر یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ است و داستان دختری به نام دنی را روایت می‌کند که خواهرش، تری با پر کردن خانه از گاز مونوکسید کربن،خودش و والدین‌شان را می‌کشد. دنی دانشجوی روان‌شناسی‌ست و این حادثه باعث شده که رابطه‌ی خوبی با کریستین، دوست‌پسرش نداشته باشد. دنی متوجه می‌شود که کریستین قصد دارد همراه با دوستان‌اش در یک جشنواره‌ی سنتی که هر 90 سال یک‌بار در دهکده‌ای دورافتاده در سوئد برگزار می‌شود، راهی اسکانیناوی شود. این گروه جوان در طول سفر خود به خطرات این دهکده پی می‌برند و خودشان را در بند یک فرقه‌ی شمن‌باور می‌یابند.

«میدسامر» فیلمی‌ست که علی‌رغم آن‌که وقایع داستان در روز رخ می‌دهند، همچنان مخاطبان را با نوع خشونت خود می‌ترساند. میدسامر فیلمی نیست که با جامپ اسکرها، سطل‌های خون و صحنه‌های ترسناک یک دقیقه‌ای مخاطب خود را وحشت‌زده کند، اری استر(کارگردان فیلم) حس ترس و وحشت مطلق را در مخاطبان که همانند جوانان گروه در بند این قبیله گیر افتاده‌اند، ایجاد می‌کند. میدسامر فیلمی‌ست که با سبک بصری استر و برداشت او از ترس و خشونت به فیلمی آزاردهنده تبدیل می‌شود که مخاطبان در هیچ لحظه‌ای از همان حس آزاردهنده در امان نیستند.میدسامر همانند فیلم قبلی استر، موروثی، فیلمی‌ست که وحشت در آن به عنوان مظهر و تجسمی آشکارا و خارجی حضور دارد و مصیبت‌های درونی یک شخص به صورت استعاره‌های رنگارنگ و درخشان نمایان می‌شوند.

 

بهترین فیلم های ترسناک تاریخ سینما سایکو

6- «روانی» (Psycho)

فیلم «روانی» درباره‌ی زنی به نام مارین کرین است که برای ازدواج با معشوقه‌اش پول‌های کارفرمایش را می‌دزدد و از شهر خارج می‌شود. او به هتلی به نام هتل بیس برمی‌خورد که صاحب آن مردی به نام نورمن بیتس است که رابطه‌ی خوبی با مادرش ندارد و وضعیت روانی نامتعادلی دارد. در همین حال نیز خواهر مارین و معشوقه‌اش به دنبال او می‌گردند و به هتل بیتس می‌رسند که در ادامه ماجرای خونین و ترسناکی برایشان رقم می‌خورد.

روانی یکی بهترین فیلم های ترسناک تاریخ است و یکی از دلایل آن وقتی نمایان می‌شود که فیلم مدتی مطابق انتظار تماشاچیان می‌رود و همراه با آن‌ها پیش می‌رود اما ناگهان بر خلاف انتظارات عمل می‌کند و رازها و ترس‌های بسیار تاثیرگذاری را به مخاطبان ارائه می‌دهد. «روانی» هیچکاک سال‌ها پس از آن‌که فیلم‌های هالیوود دیگر رنگی شده بودند، به صورت سیاه و سفید فیلم‌برداری شد چرا که هیچکاک معتقد بود فیلم در صورت رنگی شدن، بیش از حد خونین می‌شود.هیچکاک با فیلم «روانی» در خلق ژانر اسلشر نیز نقش داشت و خشونت عریان و تصویری را به پرده‌ی نقره‌ای سینما آورد. در آن دوره از سینما اکثر فیلم های ترسناک مقابله‌ی انسان و موجودات هیولامانند را به تصویر می‌کشیدند، چه نبرد انسان‌ها و بیگانگان فضایی باشند و چه انسان در برابر دراکولا. اما هیچکاک با «روانی» نشان داد که نوعی از فیلم ترسناک نیز وجود دارد که هیولا درون انسان است؛ هیولایی از جنس احساسات، عواطف، عقده‌ها، امیال و آزردگی‌های انسان که درون او سال‌ها زندگی می‌کند.

اندرو ساریس، منتقد سرشناس، در سال 1960 و هنگام نمایش فیلم، «روانی» را آوانگاردترین فیلم امروز آمریکا نامید و آن را به باتلاقی همگانی تعبیر کردکه احساسات و عواطف انسان‌ها هدر می‌روند و در این باتلاق غرق می‌شوند. صحنه‌ی معروف حمام همچنان توسط مدرسان سینما و فیلم‌سازی تدریس می‌شود و در زمان اکران فیلم نیز، به دلیل کات‌ها و زوایای متفاوت و متعدد‌ش باعث ستایش و حیرت منتقدان شد. «روانی» با وجود گذشت شش دهه از نمایش‌اش همچنان شاهکاری جاودان و از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ سینما محسوب می‌شود.

 

بهترین فیلم های ترسناک تاریخ سینما The-Exorcist

5- «جن گیر» (The Exorcist)

نوبت آن رسیده که درباره‌ی پنجمین فیلم برتر این لیست صحبت کنیم. شاهکار چهل و چند ساله‌ی «ویلیام فردکین» (William Friedkin)، هنوز هم جزو بهترین فیلم های ترسناک تاریخ است. کافیی است این فیلم را ببینید تا دلیل رعب آور بودن آن را متوجه شوید. «جن گیر» داستان «رگان» (Regan)، فرزند بازیگر مشهور را روایت می‌کند که در زیرزمین مشغول بازی با تخته‌ی «اویجا» است. هنگامی که «رگان» در حال بازی با آن تخته است، دروازه‌ای را به جهانی دیگر باز می‌کند و باعث می‌شود که نیروی خبیث فراطبیعی او را تسخیر کند.

چرا جن گیر یک فیلم ترسناک است؟ مانند فیلم «درخشش» (The Shining)، در حین تماشای «جن گیر» هم احساس امنیت و آرامش ندارید. این فیلم غیرقابل پیش‌بینی و بسیار تنش‌آور است. با اینکه داستان این فیلم در نگاه اول بسیار ساده است اما حتی در آرام‌ترین سکانس‌ها هم شما را مضطرب می‌کند. روش تولید نامتعارف «ویلیام فردکین» با قرار دادن بازیگران در شرایط عجیب‌ و غریب و طاقت‌فرسایی مثل قرار گرفتن در اتاق یخ زده و دیگر شرایط دشوار فیزیکی، باعث شده که این فیلم، یک فیلم ترسناک عالی باشد. شاید شما به طور کامل از «جن گیر» خوشتان نیاید اما هر بار که مجددا آن را تماشا می‌کنید بار دیگر با هنر «ویلیام فردکین» همراه می‌شوید.

بهترین فیلم های ترسناک تاریخ سینما «موروثی» (Hereditary)

4- «موروثی» (Hereditary)

در هر خانواده‌ای رازهایی وجود دارد که شاید بهتر است تا ابد پنهان باقی بمانند. خانواده‌ی «گراهام» نیز از این امر مستثنا نیستند. فیلم «موروثی» یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ به کارگردانی «اری استر» (Ari Aster) است و  داستان خانواده‌ای را روایت می‌کند که پس از مرگ مادرشان، زندگی برایشان مثل جهنم می‌شود. پس از این اتفاق دردناک «تونی کالت» (Toni Collette) قصد دارد تا اسرار هولناک اجداد خود را فاش کند. اما همین کار او باعث می‌شود تا این خانواده توسط ارواح شرور از هم بپاشد.

چرا Hereditary یک فیلم ترسناک است؟ در حین تماشای «موروثی» به هیچ عنوان احساس آرامش و امنیت ندارید. طوری که مدام نگران هستید که در ادامه چه اتفاق ترسناکی رخ خواهد داد. این فیلم چنان میخکوبتان می‌کند که گذر زمان را متوجه نمی‌شوید. هم‌چنین داستان آن به قدری راز‌آلود و رعب‌آور است که هرگز نمی‌توانید اتفاقات بعدی را حدس بزنید. شاید تنها بتوانید داستان آن را با دیگر فیلم های ترسناک این لیست، مانند «بابادوک» (Babadook) مقایسه کنید و سعی کنید که جریانات پیش رو را حدس بزنید. ایفای نقش فوق‌العاده بازیگران، کشمکش‌های بین اعضای خانواده و آن جو سنگینی که در فیلم حاکم است، همگی دست به دست هم داده‌ و یک اثر تحسین‌برانگیز را خلق کرده‌اند. پس مطمئن باشید از دیدن این فیلم پشیمان نخواهید شد.

The-Thingبهترین فیلم های ترسناک تاریخ سینما

3- «موجود» (The Thing)

شاید شما هم زیر خروارها برف گرفتار شده‌اید و یکی از بهترین فیلم های ترسناک هیولامحور «جان کارپنتر» (John Carpenter) را از دست داده‌اید. کاملا قابل درک است. چرا جلوتر نمی‌آیید تا یخ‌تان آب شود؟ شاید نام فیلم گمراه‌کننده به نظر برسد ولی «موجود» (The Thing) همچنان یکی از بهترین و پرکشش‌ترین آثار ترسناک تاریخ است و داستان یک گروه از آمریکایی‌ها (با حضور «آر.جی مک ردی» با بازی «کرت راسل») در ایستگاه تحقیقاتی قطبی را دنبال می‌کند که به دنبال یک بیگانه یا موجودی که خون را آلوده می‌کند، هستند. شاید این فیلم هم با از بین بردن حیوان‌های آن اطراف کار خود را شروع کند ولی همه‌چیز به آن جا ختم نمی‌شود.

چرا The Thing یک فیلم ترسناک محسوب می‌شود؟ «موجود» فیلمی در مورد شرایط جسمانی است. این پارانویا و ترس شدید از شیوع عفونت که بسیار واقعی و قابل لمس است و برای کارکنان آن ایستگاه تحقیقاتی هم حسابی نگران‌کننده به‌نظر می‌رسد، به ترسناک بودن فیلم به شدت کمک کرده است. جلوه‌های ویژه (که کار «راب باتین» (Rob Bottin) و «استن وینستون»‌ (Stan Winston) است که البته در تیتراژ فیلم به دومی اشاره‌ای نشده) ستاره اصلی فیلم است و خورده شدن دست‌ها توسط قفسه سینه و دیگر اتفاقات عجیب و غریب این فیلم را حسابی تماشایی کرده‌اند. ترس ایجاد شده از سوی این موجود عجیب و غریب چیزی کمتر از یک کابوس واقعی ندارد.

 بهترین فیلم های ترسناک تاریخ سینما «کشتار با اره‌‌‌برقی در تگزاس» (The Texas Chainsaw Massacre)

2- «کشتار با اره‌‌‌برقی در تگزاس» (The Texas Chainsaw Massacre)

حدس زدن ماجرای بعضی از فیلم‌ها از روی نامشان ساده است. برای مثال داستان فیلم «کشتار با اره‌برقی در تگزاس» مشخص است؛ قتل و خون و خونریزی! این فیلم که محصول سال ۱۹۷۴، به کارگردانی «توب هوپر» (Tube Hooper) است، به معنای واقعی کلمه رعب و وحشت را به دلتان می‌اندازد. «کشتار با اره‌برقی در تگزاس» یکی از بهترین فیلم های ترسناک ، درباره‌ی گروهی ۵ نفره‌ است که خانه‌ی امن خود را ترک کرده و بدون آنکه بدانند چه چیزی در انتظارشان است، راهی «تگزاس» می‌شوند. در ادامه، هنگامی که برای پیدا کردن بنزین، وارد خانه‌ای می‌شوند، مرگ به استقبالشان می‌آید.

چرا این فیلم ترسناک است؟ کشتار با اره‌برقی در تگزاس صحنه‌های خون و خونریزی آن‌چنانی را نشان نمی‌دهد و حتی برخی سکانس‌های بامزه که موجب خندیدن شما می‌شود نیز در آن وجود دارد. کشمکش‌های آن‌ها با «صورت چرمی» و دیگر آدم‌خوار‌ها به قدری تنش‌آور است که شما هر چند وقت یکبار چک می‌کنید تا ببینید اعضای بدنتان سر جایشان هستند یا نه! به علاوه، موسیقی متن آن نیز بر وحشت فیلم افزوده به طوری که نمی‌توانید پلک بزنید و مو را به تنتان سیخ می‌کند.

بهترین فیلم های ترسناک تاریخ سینما «درخشش» (The Shining)

1- «درخشش» (The Shining)

فیلم «درخشش» (The Shining) به کارگردانی «استنلی کوبریک» (Stanley Kubrick)، یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریح آن قدر معروف است که حتی اگر آن را ندیده‌ باشید، حتما اسم این فیلم به گوشتان خورده است. اگر شما در یک هتل خالی از سکنه در سرمای زمستان گیر کنید، چه کار می‌کنید؟ «درخشش»، محصول سال ۱۹۸۰، داستان مردی را روایت می‌کند که همراه با زن و بچه‌اش به عنوان سرایدار به هتل دور افتاده‌ی «اورلوک» (The Overlook) می‌روند تا در تعطیلات زمستانی، مدتی را آن‌جا سپری کنند. اما اتفاقات ناخوشایندی رخ می‌دهد که از آمدن به آن‌ جا بسیار پشیمان می‌شوند.

چرا درخشش یک فیلم ترسناک است؟ اینکه این فیلم برترین فیلم ترسناک این لیست است، بی دلیل نیست. «درخشش» واقعا دلهره‌آور است. این که «جک نیکلسون» (Jack Nicholson) با قرار گرفتن در فضای وهم‌آلود این هتل تبدیل به قاتل روانی شده و قصد جان همسر و فرزندش را کرده، واقعا وحشتناک است. مانند فیلم «موروثی» (Hereditary) که بالاتر راجع به آن صحبت کردیم، در حین تماشای این فیلم نیز به هیچ عنوان احساس آرامش و امنیت ندارید. مدام مضطرب هستید و از خود می‌پرسید که در ادامه چه اتفاقی می‌افتد یا در اتاق ۲۳۷ چه می‌گذرد! اثر «استنلی کوبریک» تنها یک فیلم ترسناک نیست، بلکه کاری می‌کند که تا آخر فیلم ناخن‌هایتان را بجوید و دائما احساس خطر کنید.

در این مطلب به بهترین فیلم های ترسناک تاریخ سینما پرداختیم. آیا شما عنوان دیگری را به این لیست اضافه می‌کنید؟ نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

اره حال ب هم زن ترین فیلم تاریخ سینما

چه مطلب کاملی تشکر تشکر 😍

ممنون که مثل سایتای دیگه یه مشت فیلم اشغال معرفی نکردید


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]